Müller'in evi ateşe verildi

Müller'in evi ateşe verildi

Thüringen'de SPD'li siyasetçi Michael Müller'e ait ev ateşe verildi. Aşırı sağcılıkla mücadelede aktif rol oynayan siyasetçinin evinde, yangın sırasında bebekli bir ailenin kiracı olarak kaldığı belirtildi.

Almanya'da Thüringen eyaletinin Waltersheim kentinde yaşayan ve aşırı sağcılıkla mücadelede aktif görev üstlenen SPD'li yerel siyasetçi Michael Müller'in evi kimliği belirsiz kişilerce ateşe verildi.

Eyalet Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, evin dış cephesinin ve önünde park halinde bulunan bir arabanın kasıtlı olarak ateşe verildiğini söyledi. Polis olayın arka planına ilişkin başka ayrıntı vermedi.

SPD'li Michael Müller ise şunları söyledi:

"Kimin yaptığını bilmiyorum. Bana karşı özel bir tehdit yoktu, düşmanım da yok. Ev benim ama aynı zamanda seyahat ettiğim zamanlarda kiraya veriyorum. Söz konusu gece evde bebekli bir aile kalıyordu. Neyse ki yangını çabucak fark ettiler. Burası ahşap bir ev, birkaç dakika sonra kesinlikle tamamen yanabilirdi."

Thüringen Eyaleti Başbakanı Bodo Ramelow ise şu açıklamayı yaptı:

"Acımasız bir şiddet eylemi. Kundaklama, insanların ölümüne neden olmak ya da göz yummak anlamına gelir. Bu kundaklama saldırısı insan hayatını tehlikeye atmıştır. Bu tür saldırılar aynı zamanda demokrasiye yönelik saldırılardır. İnsanların gözünü korkutmayı ve siyasete katılmalarını engellemeyi amaçlıyorlar."

Son günlerde eyaletteki SPD ve Sol Parti seçim bürolarına da türlü saldırılar düzenlendi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT