Müfredat, lise sınavları ve öğretmen yetiştirmede: Alman halkı tek tip eğitimden yana

Müfredat, lise sınavları ve öğretmen yetiştirmede: Alman halkı tek tip eğitimden yana

Yeni bir kamuoyu araştırması, Alman halkının büyük bir bölümünün eyaletlere göre değişken değil, ülke düzeyinde tek tip bir eğitim politikasından yana olduğunu gösterdi.

Alman halkının, ülkedeki eğitim politikasının federal eyaletlerin sorumluluğunda değil, merkezi düzeyde düzenlenmesinden yana olduğu belirtildi. Ifo Eğitim Ekonomisi Merkezi’nin hazırladığı bir kamuoyu araştırması ilginç sonuçlar verdi. Ankete katılanların yüzde 89’u tek tip bir lise mezuniyet sınavından yana. Yine Realschule ve Hauptschule gibi ortaokulların mezuniyet sınavı için de standart istendi. Ankete katılanların yüzde 90’ı öğretmenlerin eğitiminde yüzde 87’si ise müfredatta standart talep ediyor.

Adı geçen merkezin Başkanı Philipp Lergetporer konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu federal eğitim sisteminin yüzüne bir tokat değil, açık bir talimat” dedi. Ankete katılanların büyük bir bölümü eyaletlere eğitim sistemleri hakkında  tavsiyelerde bulunacak bir Ulusal Eğitim Konseyi’nin kurulmasını da destekledi.

Katılanların yüzde 83’ü Eğitim Bakanları Kurulu’nun üzerinde çalıştığı bağlayıcı bir eyaletler arası eğitim anlaşmasına da destek verdi.

UZMANLAR FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Öte yandan eğitim ekonomisti Elisabeth Grewenig, eyaletlerin bir “fikir yarışması” içerisinde farklı eğitim sistemleri aracılığıyla birbirlerinden yararlanabileceği yönünde görüş belirtti.

Öğretmenler Sendikası Eğitim ve Öğretim Birliği Başkanı Udo Beckmann, “Siyaset hangi eyaletlerin daha kötü durumda olduğunu gayet iyi biliyor. Önemli olan bu okulların federal finansman programları aracılığıyla finanse edilmesidir” dedi.

Buna karşılık Realschullehrer (Ortaokul Öğretmenleri) Derneği daha merkezileştirme talebini eleştirdi. Başkan Jürgen Böhm “Eşitleme ve standardizasyon hakkındaki tartışma eğitim sistemimizin kalite ve performansında bir artışa yol açmayacaktır. Buna karşılık düşük seviyeye ve yanlış normlara dayanacaktır” diye konuştu.

Ancak, Hür Demokrat Parti (FDP) parlamento grubunun eğitim politikaları sözcüsü Thomas Sattelberger’den Alman eğitim sistemine standart getirilmesi talebine destek geldi.

Sattelberger, Almanya’nın temel konularda merkezi bir lise diplomasına ihtiyacı olduğunu söyleyerek “Sonuçta Bremen, Nürnberg’le değil, Almanya dünyanın diğer gelişmiş  bölgeleri ile rekabet halinde” dedi.

+49 - BERLİN

Fotoğraf: Julian Stratenschulte / DPA

HABERE YORUM KAT