Mısır'da 3 bin yıllık kayıp kent ortaya çıkarıldı

Mısır'da 3 bin yıllık kayıp kent ortaya çıkarıldı

Mısır'da 3 bin yıllık tarihi kent ortaya çıkarıldı. Tutankamon’un mezarının ortaya çıkarılmasının ardından en önemli arkeolojik buluşlardan biri olarak tanımlanıyor.

Luksor yakınlarındaki “kayıp altın kentin” keşfini ünlü antik Mısır uzmanı Zahi Hawass duyurdu.

Hawass, Aten adıyla bilinen kentin şu ana dek Mısır’da bulunan en büyük antik şehir olduğunu söyledi.

misir-kent.jpg

"TUTANKAMON'UN MEZARINDAN SONRA EN BÜYÜK ARKEOLOJİK KEŞİF"

Kentin tarihi, M.Ö 1391’den 1353’e dek tahtta kalan ve Mısır’ın en güçlü firavunlarından biri olarak görülen 3. Amenhotep dönemine kadar uzanıyor.

Kent, Firavun Ay ve Tutankamon dönemlerinde de kullanıldı. Tutankamon’un Krallar Vadisi’ndeki mezarı 1922’de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından neredeyse hiç bozulmamış halde bulunmuştu.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden Mısırbilim Profesörü Betsy Brian “Bu kayıp kentin bulunması Tutankamon’un mezarından bu yana yapılmış en büyük arkeolojik keşif” dedi.

Brian, kentin “imparatorluğun en müreffeh olduğu dönemde Antik Mısırlılar’ın yaşamına dair nadir ipuçları sunacağını” vurguladı.
Fotoğraf altı yazısı, Kentin, antik Mısır’ın en güçlü hükümdarlarından 3. Amenhotep tarafından kurulduğuna inanılıyor.
Kazıda, mücevherler, renkli çömlekler, kutsal sayılan bir böcek türünden yapılmış muskalar ve 3. Amenhotep’in mührünü taşıyan kerpiç tuğlalar bulundu

"KERPİÇ FORMASYONLAR GÖRÜLMEYE BAŞLANDI"

Dr. Hawaas’ın yazılı açıklamasında, “Haftalar içinde, her yönde ekibi de şaşırtan kerpiç formasyonlar görülmeye başlandı. Duvarları neredeyse tam, odaları günlük yaşam araçlarıyla dolu, iyi korunmuş büyük bir şehir ortaya çıkarttılar” denildi.

Kazıların başlamasının yedi ay ardından, bir fırın, bir yönetim bölgesi ve bir yerleşim bölgesi de dahil bazı mahalleler ortaya çıkartıldı.

HAZİNELERLE DOLU MEZARLAR BULMAYI BEKLİYORDU

Dr. Hawaas ayrıca arkeolojik çalışmaların devam ettiğini ve ekibinin “hazinelerle dolu, dokunulmamış mezarlar bulmayı beklediğini” belirtti
Fotoğraf altı yazısı, Kazıların başlamasından haftalar sonra, antik yapılar ortaya çıkartıldı.

HABERE YORUM KAT