Milyonlarca Almanı etkisi altına alan ağrı: Altında yatan sebep ne

Milyonlarca Almanı etkisi altına alan ağrı: Altında yatan sebep ne

Almanya’da son dönemde sırt ağrıları önemli ölçüde arttı, uzmanlar sebeplerini açıkladı.

Almanya’da neredeyse her üç kişiden biri sırt ağrısı nedeniyle tedavi görüyor.


“AOK Sırt Ağrısı Sağlık Atlası”nda verilen bilgilere göre 2021'de 1,85 milyondan fazla Hessenli sırt ağrısı nedeniyle tıbbi yardıma başvurdu.

AOK Hessen doktoru Christoph-Gerard Stein, "Sırt ağrısının kronikleşmesi açısından önemli risk faktörleri obezite ve depresyon" dedi. Ayrıca “sırt ağrısı” tanısı, nüfusun daha yaşlı olduğu kırsal bölgelerde büyük şehirlere göre daha yaygın. Stein, bu nedenle, özellikle Kuzey Hessen'in ulusal ortalamanın üzerinde şikayet sayısına sahip olmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Semptomlar yaşla birlikte de artıyor: AOK'a göre 65 yaş ve üzeri neredeyse her iki kadından biri sırt ağrısından etkileniyor. Uzmanlar, semptomlara ilişkin risk faktörlerinin bu nedenle mümkün olduğu kadar erken tanımlanması gerektiğini vurguladı

AOK NordWest CEO'su Tom Ackermann, Kiel'deki değerlendirme sunumunda "Düzenli fiziksel aktivitenin sırt ağrısını önlemeye yardımcı olduğu kanıtlandı. Ancak günlük yaşamda çoğu insan bunu uygulamada sorun yaşıyor" dedi.

EKONOMİYE MALİYETİ

Hastalıkla ilgili iş maliyetlerinin neredeyse yüzde 14'ü sırt ağrısından kaynaklanıyor
Sırt ağrısının önemli bir ekonomik etkisi var. Sigorta şirketlerine göre hastalıkla ilgili iş maliyetlerinin neredeyse yüzde 14'ü sırt ağrısıyla ilişkili. Ancak AOK'a göre diğer federal eyaletlerle karşılaştırıldığında Hessen'in durumu daha iyi. Sırt ağrısı prevalansı Bavyera, Kuzey Ren-Vestfalya ve Saksonya'da önemli ölçüde daha yüksek.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT