Milletvekili Sommer: “IŞİD teröristini yargıla, Ankara ile işbirliğini kes”

Milletvekili Sommer: “IŞİD teröristini yargıla, Ankara ile işbirliğini kes”

Sol Parti’li siyasetçi Helin Evrim Sommer Avrupa devletlerine seslenerek IŞİD teröristlerinin ‘cezasızlığına’ son verilmesi  ve Kobanê’de BM özel mahkemesi kurulması’ çağrısında bulundu. 

Alman Federal Meclisi Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer 1 Kasım, Dünya Kobanê ile Dayanışma Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada “IŞİD teröristlerinin cezasızlığına son verilsin, Kobanê’de BM özel mahkemesi kurulsun” şeklindeki ifadeye yer verdi. Alman Hükümetinin söz konusu mahkeme için aktif rol üstlenmesini isteyen milletvekili Sommer “Erdoğan rejimi ile askeri işbirliğini derhal sona erdirmeli ve AB düzeyinde kapsamlı bir silah ambargosu ve silah ihracatı yasağının uygulanması için çalışmalıdır” dedi.

Sol Parti’li siyasetçi Helin Evrim Sommer’ın açıklaması şöyle:

“Kuzey ve doğu Suriye'de cihatçılar için cezasızlık olmamalı. Federal hükümet Kobanê'de İŞİD teröristlerini yargılayacak özel bir BM mahkemesi kurulması için aktif rol üstlenmelidir. 

“ERDOĞAN REJİMİ İLE İŞBİRLİĞİ SONA ERDİRİLSİN”

Alman hükümeti, Kuzey ve Doğu Suriye'nin özyönetimini İŞİD'e karşı uluslararası koalisyonda değerli bir ittifak ortağı olarak tanımak yerine Erdoğan rejiminin Kürt karşıtı politikalarına boyun eğmeyi tercih ediyor. Türkiye'nin ve müttefik cihatçılarının Rojava’da ki uluslararası hukuka aykırı savaşlarına sessiz kalmakla yetinmeyip, Erdoğan rejimine silah satarak suç ortağı oluyor. Alman Federal Hükümeti, Erdoğan rejimi ile askeri işbirliğini derhal sona erdirmeli ve AB düzeyinde kapsamlı bir silah ambargosu ve silah ihracatı yasağının uygulanması için çalışmalıdır.

“AVRUPA, KENDİ VATANDAŞI 800 IŞİD TERÖRİSTİNİ YARGILAMAKTAN ÇEKİNİYOR”
Aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan bir üyesi olarak, Almanya'nın Kobane'de IŞİD milislerinin yargılanmasını sağlayacak bir BM Özel mahkemesi kurulması için aktif rol üstlenmesi gerekiyor. Bunun aynı zamanda sembolik bir anlamı var çünkü IŞİD'in yenildiği ilk kent burasıdır. Avrupalı 800 İŞİD teröristi dahil olmak üzere yaklaşık 2 bin yabancı cihatçı hâlâ Kürt hapishanelerinde tutuklu bulunuyor. Avrupa devletleri kendi vatandaşları olan cihatçılar için sorumluluk üstlenip kendi mahkemelerinde yargılamaktan çekiniyor. Ancak bu cihatçıların cezasız kalmasına ve süreklilik kazanan bir tehlike haline gelmesine yol açıyor. 

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT