Milka üreticisine milyonlarca Euro "pahalılaşma" cezası

Milka üreticisine milyonlarca Euro "pahalılaşma" cezası

AB Komisyonu, ABD'li gıda devi Mondelez'e, ticari ortaklarının ürünlerini bir AB ülkesinde ucuza alıp başka bir ülkede yeniden satmasını engellediği gerekçesiyle ağır bir para cezası verdi. Şirket işbirliği yaptığı için ceza yüzde 15 oranında indirildi.

Avrupa Birliği Komisyonu, çikolata, bisküvi ve kahve ticaretinde rekabeti hukuka aykırı olarak kısıtladığı gerekçesiyle ABD'li gıda devi Mondelez'e 337.5 milyon Euro para cezası verdi. Komisyon yaptığı açıklamada, şirketin ürünlerinin sınır ötesi ticaretini engellediğini ve bunun da Milka, Oreo ve Tuc gibi markaların fiyatlarının aşırı derecede yükselmesine yol açtığını duyurdu.

AB rekabet gözlemcisine göre şirket, ticari ortaklarının Mondelez ürünlerini bir AB ülkesinde ucuza alıp başka bir ülkede yeniden satmasını engelledi. AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, “Mondelez bunu, ürünlerinin fiyatlarını tüketicilerin aleyhine olacak şekilde yüksek tutmak için yaptı” dedi.

CEZA %15 DÜŞTÜ

Vestager, yüksek enflasyon dönemlerinde, Avrupa pazarında fiyatları düşürmek için paralel ticaretin özellikle önemli olduğunu vurguladı. Mondelez, tüccarlara yasadışı anlaşmalar dayatmak için pazar gücünü kullandı ve böylece AB pazarının kurallarını ihlal etti. Ceza, 2006 ve 2020 yılları arasında çok sayıda AB ülkesinde gerçekleşen ve bazıları birkaç yıl süren ihlallerle ilgili.

Mondelez, halihazırda sonuçlandırılmış olan “münferit davalardan” oluşan “tarihi bir meseleden” söz etti. Şirket geçen yıl kesilen para cezasını zaten iptal etmişti. Komisyon cezaları belirlerken Mondelez'in yetkililerle işbirliği yapmış olmasını dikkate aldığını ve cezayı yüzde 15 oranında azalttığını söyledi.

Mondelez, Milka, Oreo ve Philadelphia gibi markaları ve 36 milyar Dolar'dan (33 milyar Euro'nun biraz üzerinde) fazla cirosuyla dünyanın en büyük şekerleme üreticilerinden biridir. Perşembe günü verilen ceza, AB Komisyonu tarafından bir gıda şirketine verilen en yüksek ceza olup toplamda en yüksek on cezadan biridir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT