Miçotakis'ten Türkiye'ye: İttifaklarımızı kurduk, güvendeyiz

Miçotakis'ten Türkiye'ye: İttifaklarımızı kurduk, güvendeyiz

Doğu Akdeniz'de Mısır ve İsrail'le işbirliğini geliştiren, Fransa ve ABD'yle savunma anlaşmaları imzalayan Yunanistan Başbakanı, Türkiye'ye "İttifaklarımızı kurduk, çizgilerimizi net çizdik" dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Yabancı Yatırım Girişimi etkinliğinde yaptığı açıklamada, Türkiye'yi deniz yetki alanları uyuşmazlığındaki "agresif duruşuna" son vermeye çağırdı.

Yunanistan'ın geçtiğimiz haftalarda ABD ve Fransa ile imzaladığı savunma anlaşmalarını hatırlatan Mitsotakis, "Biz güvendeyiz. Jeopolitik bir tehdit olduğunu düşünmüyorum" ifadesini kullandı. Yunan Başbakan, "Ve günün sonunda Türkiye'nin de Doğu Akdeniz'deki bu agresif duruşunun bir sonuç getirmeyeceğini fark edeceğini düşünüyorum" diye ekledi.

"İttifiklarımızı kurduğumuzu düşünüyorum. Çizgilerimizi çok net şekilde çizdik" açıklamasında bulunan Mitsotakis, "Türkiye'nin bir noktada deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusundaki temel sorunun çözümü için Yunanistan'la yapıcı şekilde çalışacağını umuyorum" dedi. Mitsotakis, "Biz her zaman diyaloğa açığız ancak ne sindirileceğiz ne de egemenlik haklarımızın tehlikeye atılmasını kabul edeceğiz" diye konuştu.

Mitsotakis, "Çöl'deki Davos" olarak adlandırılan etkinlikteki konuşmasından önce Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi. Yunan liderin konuşmasını dinleyen isimler arasında Prens Muhammed de bulunuyordu.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz

 

HABERE YORUM KAT