Mercedes-Benz 100 bin aracını geri çağırdı... Yanıt vermeyenin otomobili devre dışı bırakılacak

Mercedes-Benz 100 bin aracını geri çağırdı... Yanıt vermeyenin otomobili devre dışı bırakılacak

Mercedes-Benz, egzoz gazı arıtma sistemini azaltan termal pencereler nedeniyle çok sayıda dizel aracını geri çağırmak zorunda kaldı. Firma, etkilenen araç sahipleriyle irtibata geçecek...

Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu bir kez daha, yazılım güncellemesi yapılması gereken çok sayıda Mercedes-Benz dizel aracın geri çağrılması talimatını verdi. Almanya'da en az 100.000 aracın bu durumdan etkileneceği belirtildi.

Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu Aralık ayında ilgili bir bildiri yayınladı. Stuttgart merkezli otomobil üreticisi bu nedenle Euro 5 ve 6b emisyon sınıfına sahip modellerin sahiplerine mektup yazacak. Söz konusu mektuba yanıt vermeyenler, araçlarının hareketsiz hale getirilmesiyle tehdit ediliyor.

YANIT VERİLMEMESİ DURUMUNDA...

Geri çağırmanın nedeninin, aracın egzoz gazı arıtma sisteminin yalnızca belirli bir dış sıcaklık aralığında tam olarak işlevsel olmasını sağlayan dizel egzoz gazı arıtma sistemindeki bir sıkıntı olduğu aktarıldı. Söz konusu araçlar düşük ve yüksek sıcaklıklarda temizleme sistemini önemli ölçüde azaltmakta, bu da nitrojen oksit emisyonlarının önemli ölçüde artmasına yol açmakta.

Avrupa Adalet Divanı geçen yıl aldığı bir kararla bu termal camların kabul edilemez olduğunu ilan etmişti. Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu da şimdi aynı kararı aldı.

Şirket şu anda müşterilerini araçlarının geri çağırma emrinin bir parçası olup olmadığı ve bir yazılım güncellemesinin bir servis ortağı tarafından yüklenmesi gerekip gerekmediği konusunda bilgilendiriyor. Şirket ayrıca araç sahiplerinin çevrimiçi bir kontrol yapabilmelerini de sağlamak istiyor. Geri çağırma kampanyası araç sahipleri için zorunlu. En kötü senaryoda ve taleplere tekrar tekrar yanıt verilmemesi durumunda, aracın hizmet dışı bırakılması bile söz konusu...

ARTI49

HABERE YORUM KAT