McDonald's yenilgiye uğradı, "Big Mac"ini kaybetti

McDonald's yenilgiye uğradı, "Big Mac"ini kaybetti

McDonald's, AB mahkemesinde kaybetti. Böylece McDonald's, “Big Mac”in Avrupa'daki marka haklarını kaybetmiş oldu.

McDonald's, Lüksemburg'daki AB mahkemesinde “Big Mac” üzerindeki ticari marka anlaşmazlığında bir yenilgiye uğradı. Mahkeme, ticari marka korumasının daha da kısıtlanmasına karar verdi. Dolayısıyla fast food grubu, kümes hayvanları ürünleri için “Big Mac”in Avrupa'daki marka haklarını kaybetmiş oldu.

Mahkeme, McDonald's'ın ticari markanın beş yıl boyunca sürekli olarak kullanıldığına dair herhangi bir kanıt sunmadığına karar verdi.

Anlaşmazlık 2017 yılında başlamıştı. O dönemde İrlandalı fast-food zinciri Supermac's, AB'deki “Big Mac” ticari markasının iptali için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'ne (EUIPO) başvuruda bulunmuştu.

KARARI KARŞI HAKKI VAR

EUIPO 2019 yılı başında başvuruyu kısmen kabul etti. Ancak, kümes hayvanı ürünleri için ticari marka korumasını yerinde bıraktı. Supermac's, EUIPO'nun kararını bozan ve kısmen değiştiren AB Genel Mahkemesi'ne itiraz etti. Örneğin, McDonald's'ın “Big Mac” ticari markasının tavuklu sandviçler için kullanımı konusunda yeterli kanıt sunmadığını tespit etti. Satış hacimlerine ilişkin bilgi eksikliği de söz konusuydu.

Avrupa Birliği ticari markaları olarak adlandırılan AB ticari marka hakları, Avrupa Birliği genelinde geçerli ve ulusal ticari markaların yanında yer alır. McDonalds'ın karara karşı bir üst merci olan Avrupa Adalet Divanı'na (ECJ) başvurma hakkı bulunuyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT