Marketlerdeki psikolojik oyun: Renkle ve ışıkla müşteriler manipüle ediliyor!

Marketlerdeki psikolojik oyun: Renkle ve ışıkla müşteriler manipüle ediliyor!

Marketler, alışveriş yapmaya teşvik etmek için renkler ve ışık gibi psikolojik faktörleri kullanarak etkili stratejiler uyguluyor. Lidl, Kaufland gibi zincirler, alışverişe yönlendirmek için farklı renklerin ve ışık efektlerinin gücünden yararlanıyor.

Marketlerde ve indirim mağazalarında, müşterilerin mümkün olduğunca çok alışveriş yapması için, basit ancak çok etkili taktikler kullanılıyor.

Marketler ve indirim mağazaları, özellikle Lidl ve Kaufland gibi şirketler, müşterilere daha fazla satış yapma hedefiyle hareket ediyorlar. Müşterilerin mağazada ihtiyaçlarından daha fazlasını almasını sağlamak için, süpermarketler ve indirim mağazaları bazen acımasız "psikolojik hilelere" başvuruyorlar.

"DÜRTÜSEL ALIŞVERİŞ"

Mağazalarda kırmızı ve turuncu renkli teklif levhaları müşterileri etkiler. Bu renkler her zaman bir fırsatı işaret etmese de, dikkatleri belirli bir ürüne çekmeyi başarır. "Lebensmittelzeitung" bu renklerin aciliyet hissi yaratarak dürtüsel alışverişi teşvik ettiğini belirtiyor.

Farklı renklerin müşteriler üzerindeki etkisi ise şöyle:

"Lebensmittelzeitung" a göre, yeşil genellikle tazelik ve doğallıkla ilişkilendirilir ve özellikle taze ürünler bölümünde, meyve ve sebzelerde bulunur. Turuncu ise sıcak ve davetkar bir renktir ve örneğin fırın bölümlerinde davetkar bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olabilir.

Mavi ise daha sakinleştirici bir renktir. Süpermarketlerde bu renk özellikle sağlık reyonlarında kullanılır, böylece iyilik ve huzur hissi yaratılır." Gri renk "güven ve profesyonellikle" ilişkilendirilir, bu nedenle ev eşyaları bölümlerinde veya teknik ürünlerde kullanılır.

Siyah lüks ve özel bir şeyi ifade eder. Özellikle yüksek kaliteli görünmesi gereken ve belki de oldukça pahalı olan ürünlerin siyah ambalajları sıklıkla bulunur.

Sarı, kırmızı ve mavi ışık, belirli gıdaları daha çekici hale getirir
"Ticaretteki renkler alışveriş davranışlarını etkiler," diyor Tüketici Merkezi. Ve bunlar ışıkta da kullanılır. Bu nedenle, renkli meyve ve sebzeler mağaza girişinde "çekici görünür ve hoş bir atmosfer yaratır".

Özellikle, iki ürünü elinde tutanlar için, siyah tasarımlı bir ürünün daha yüksek kaliteli olarak değerlendirildiğini fark edebilirler ve bilinçaltında daha fazla para ödeme isteği uyanabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT