Mahkeme kararı: Yolculara karantina şartı kalktı

Mahkeme kararı: Yolculara karantina şartı kalktı

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde mahkeme kararıyla Almanya dışından dönen yolculara karantina yükümlülüğü kalktı.

Münster Yüksek İdare Mahkemesi, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin korona ile ilgili ülkeye giriş yönetmeliğindeki riskli bölgelerden dönen yabancılar için karantina şartını kaldırdı.

Hâkimlere göre kendi ülkesinde, geldiği ülkeden  çok daha fazla sayıda enfekte hasta varsa yolcuyu karantinaya almanın bir anlamı yok. Mahkeme, karantinanın şu anda Almanya’daki korona salgınını kontrol altına almak için uygun bir araç olmadığını bildirdi. Karara ise itiraz edilemiyor (Az: 13 B 1770 / 20.NE). 

Bielefeldli davacı 13 Kasım’a kadar İbiza’daydı, ardından Tenerifa’ya gitti. 22 Kasım’da Almanya’ya geri dönmek istedi. Balear Adaları’nda yedi gün içinde 100 bin kişi başına yeni vaka sayısı  Bielefeld’dekinden önemli ölçüde düşük olduğu için, “bulaştırması şüpheli kişi”  suçlamasına karşı çıktı. 

Bugüne kadar yönetmeliğe göre, riskli bölgelerden dönenlerin Kuzey Ren-Vestfalya’ya girdikten sonra evlerinde karantina altına alınmaları gerekiyordu. Bu insanların on gün boyunca diğer hanelerden gelenler tarafından  ziyaret edilmelerine de izin verilmiyordu.

+49 – MÜNSTER

HABERE YORUM KAT