Macron ve Merkel’den AB atağı: “Doğu Akdeniz’de gerginliğe değil istikrara ihtiyacımız var”

Macron ve Merkel’den AB atağı: “Doğu Akdeniz’de gerginliğe değil istikrara ihtiyacımız var”

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya ve Fransa’nın güçlerini birleştirmeleri halinde birçok alanda daha iyi bir sonuç alabileceklerini bildirdi.

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Fransa’nın güneyindeki Bregançon Kalesi’nde yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) tek bir sesle konuşmasını önemine dikkat çekti. Macron ile görüşmesinde, Çin, ABD, Rusya ve Türkiye ile ilişkilerin ele alındığını ve jeopolitik bir aktör olarak ortaya çıkması gerektiği üzerine konuştuklarını belirten Merkel, “Avrupa tek sesle konuşursa güçlü olur” dedi

ALMANYA-FRANSA HATTI

Angela Merkel, Akdeniz’in doğusundaki durumun çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bizim orada gerginliğe değil istikrara ihtiyacımız var. Orada kritik bir durum var” değerlendirmesinde bulundu. Almanya ve Fransa’nın güçlerini birleştirmeleri halinde iyi bir sonuç çıkabileceğini belirten Merkel, böylece işbirliğinin mümkün olabileceğini dile getirdi.

Merkel, AB’ye üye devletlerin egemenliğine yönelik saldırıların kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Gerilimi tırmandırarak değil, konuşarak sorunların çözümünden yana olduklarını ifade eden Merkel, "Bu tüm taraflar için geçerli." ifadesini kullandı. Merkel, Türkiye ile Yunanistan arasında diyaloğun oluşması için çaba sarf ettiklerini anlattı.

MACRON ATAĞI: “KORUYUCU İRADE”

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ise AB’nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukukun egemenliğini koruması gerektiğini belirtti.

AB üyesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içinde olduklarını yineleyen Macron, Akdeniz bölgesinin istikrara kavuşması gerektiğini ve bu konuda Berlin ve Paris’in hemfikir olduğunu ifade etti. Macron, “Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuku koruma iradesine sahibiz” diye konuştu. 

+49 – BERLİN

FOTO: A.A. 

HABERE YORUM KAT
1 Yorum