Leipzig yeni bir başlangıç mı? Maskeli “aşırıların” polisle çatışmalarına yanıt aranıyor

Leipzig yeni bir başlangıç mı? Maskeli “aşırıların” polisle çatışmalarına yanıt aranıyor

Leipzig'de perşembe, cuma ve cumartesi geceleri art arda çıkan olaylar siyasetçileri endişeli bir bekleyişe itiyor. Eyalet Başbakanı, “aşırı solun” rolüne dikkat çektiği olayları kınadı.

Almanya'daki korona sinirliliği, Leipzig'deki kentsel dönüşüm yaptırımlarına karşı gösterilen tepkileri de etkisi altına aldı. Perşembe, cuma ve cumartesi geceleri üst üste Leipzig'de olaylar çıktı, sol grupların polisle çatışması şaşkınlık yarattı. Pazar gecesinin ise sakin geçtiği gözlendi. Ancak Alman siyaset sınıfının sinirli bir bekleyiş içinde olması dikkat çekti. 

Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Roland Wöller, geçmiş günlerdeki şiddet unsuru yüksek Leipzig olaylarını sert bir dille eleştirdi. Hıristiyan demokrat (CDU) politikacı, Alman İkinci Kanalı ZDF'in sabah programında şöyle konuştu: 

“Eğer polislere ve gösteriyle ilgili görevli memurlara şişeler ve taşlar atılıyorsa, işin şakası kalmamış demektir. Polis işgal altındaki bir evi boşaltmadan önce, ki protestolar bu olaydan sonra patlak verdi, yatıştırma yanlısı bir tutum aldı ve protestocularla görüşmeye çalıştı.”

Evlerin boşaltılmasına karşı barışçı gösterilerin meşru olduğunu belirten Wöller, “Ancak şiddet kullanılan protestolarla araya bir sınır konmasını beklerim” diye konuştu. Eyalet İçişleri Bakanı, aşırı sol ve aşırı sağ odaklarla ilişkilere yönelik olarak da şu öneride bulundu: 

“Eğer bir toplantıda anayasaya düşman semboller gösteriliyor ve şiddet kullanılıyorsa, orada kimsenin işi yoktur, orasının terk edilmesi gerekir.” 

Almanya'nın doğusundaki köklü şehirlerden Leipzig'de kentsel dönüşüm çerçevesinde evlerin boşaltılması nedeniyle geçen hafta perşembe, cuma ve cumartesi geceleri üst üste olaylar çıkmıştı. Pazar gecesi herhangi bir olay yaşanmaması bir rahatlamaya yol açtı. Ancak önümüzdeki cumartesi Leipzig'de yeni huzursuzluklar çıkabileceği ileri sürüldü. Sol grupların şimdiden cumartesi günü şehrin doğusunda bir toplanma ve gösteri çağrısında bulunduğu belirtildi. 

+49 - LEİPZİG

FOTO: Hendrik Schmidt/DPA

HABERE YORUM KAT