Kuzey Ren-Vestfalya’dan yüz binlerce kanser hastasını mutlu edecek “iyi haber”

Kuzey Ren-Vestfalya’dan yüz binlerce kanser hastasını mutlu edecek “iyi haber”

Kuzey Ren-Vestfalya’da yüzbinlerce kanser hastası için “Ulusal Tümör Hastalıkları Merkezi” açılıyor.

Kansere karşı mücadele giderek yoğunlaşıyor. MDR raporuna göre, kısa bir süre önce biyoteknoloji şirketi "Biontech" kanser aşısı ile ilk başarılarını açıkladı. Kuzey Ren Vestfalya eyaleti de bu gelişmeyi takip ederek Ren ve Ruhr bölgelerine yeni araştırmalar getiriyor.

YÜZ BİNLERCE HASTA İÇİN “İYİ HABER”

Kanser, Almanya'da en yaygın ölüm nedenlerinden biri. Federal İstatistik Ofisi'ne göre 2022 yılında 231.533 kişinin ölüm nedeni kanserdi. Ancak şimdi eyalet, Kuzey Ren-Vestfalya “yüz binlerce kanser hastası için iyi haberler" olduğunu duyurdu.

Eyalette “Ulusal Tümör Hastalıkları Merkezi” açılıyor. Bu merkez 1 Ocak 2024'ten itibaren federal hükümetten yıllık 13 milyon Euro ve eyaletten de 1,45 milyon Euro destek alacak.

KANSERE KARŞI BÜYÜK SAVAŞ

Köln ve Essen'deki üniversite hastaneleri kansere karşı mücadelede kontrol merkezi haline geliyor. Peki hastaları burada neler bekliyor? Eyalet bakanı durumu şöyle özetliyor, “Yeni tümör merkezi yüz binlerce hasta ve ailesine destek olacak. Bilim insanları burada yaygın bir hastalık olan kanseri yenmek için çalışacak.”

Essen ve Köln'deki üniversite hastaneleri yıllardır çok sayıda kanser hastasını tedavi ediyor. Burada her yıl 50.000'den fazla hasta tedavi ediliyor; buna 3,8 milyon Euro’ya mal olan bir kanser cihazı da dahil.

Amaç kansere karşı mücadelede yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek. Köln'deki Ulusal Tümör Merkezi'nin Genel Müdürü Profesör Dr. Michael Hallek, yeni tedavi konseptlerinin de hızla klinik uygulamaya aktarılması gerektiğini söylüyor.

Almanya'da halihazırda altı tümör merkezi bulunuyor. Bunlar Köln/Essen'in yanı sıra Berlin, Tübingen/Stuttgart, Würzburg, Heidelberg ve Dresden'de yer alıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT