Kuzey Ren-Vestfalya'dan emeklilere tavsiyeler

Kuzey Ren-Vestfalya'dan emeklilere tavsiyeler

Almanya’da yaşam masrafları giderek daha pahalı hale geliyor. Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti emeklilere "küçük davranış değişiklikleri" yapmalarını tavsiye ediyor.

Almanya’da artan maliyetler nedeniyle normal günlük yaşam vatandaşlar için giderek daha zor hale geliyor. Şimdi Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti milyonlarca emekliye günlük yaşam için somut ipuçları verdi.

“KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER”

Eyaletteki bazı haneler için 2023 sonbaharında mali zorluklar hala büyük. Benzin fiyatları hala yüksek, gıda her hafta daha da pahalanıyor ve elektrik faturasına bakmaksa can sıkıyor.

Mevcut hayat pahalılığı göz önüne alındığında, tatiller veya alışverişler pek mümkün değil. Ancak vatandaşlar günlük yaşamlarını akıllıca düzenleyebilirler.

ELEKTRİKLİ ALETLERİ DEĞİŞTİRİN

Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı'na göre, küçük değişiklikler genellikle tasarruf etmek için yeterlidir. Odak noktası oturma odası ve mutfaktaki elektrikli aletler olabilir.

Bakanlık yaptığı açıklamada, "Daha iyi enerji verimliliğine sahip modern cihazlar satın almak uzun vadede enerji maliyetlerinden tasarruf sağlayabilir" dedi.

YENİ BUZDOLABI

Uzun vadede, evinizdeki "elektrik tüketen" olarak adlandırılan cihazlardan kurtulmak mantıklı olacaktır. Eyalet tüketici merkezi buzdolaplarını daha yakından inceledi. Sonuç: 2020 model bir buzdolabı, 2010 model bir buzdolabına göre üçte bir oranında daha az elektrik tüketiyor.

BEKLEME MODUNU KAPATIN

Tüketici Danışma Merkezi, hanelerin kendi ısınma davranışlarını gözden geçirmeleri ya da ışıkları, bilgisayarları ya da televizyonları açıp kapatma alışkanlıklarını yeniden düşünmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. Bazen elektrik tasarrufu için cihazların popüler bekleme modunu kapatmak bile faydalı olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT