Kuzey Ren Vestfalya'da zorunlu sigorta krizi büyüyor: Vatandaşlar endişeli

Kuzey Ren Vestfalya'da zorunlu sigorta krizi büyüyor: Vatandaşlar endişeli

Kuzey Ren-Vestfalya'daki vatandaşlar, artan doğal afetlerle mücadele etmek için zorunlu sigorta talebiyle karşı karşıya, Federal Hükümetin bu konuda eyleme geçmesi bekleniyor.

Kuzey Ren-Vestfalya'daki vatandaşlar yakın gelecekte her yıl kendi sigortalarına önemli ölçüde daha fazla para yatırmak zorunda kalacaklar. Kuzey Ren-Vestfalya Bakanı Hendrik Wüst (CDU), Federal Şansölye Olaf Scholz (SPD) tarafından verilen bir söze atıfta bulunarak bunu talep ediyor. Bu durumdan etkilenenlerin üç rakamlı bir meblağ toplaması gerekecek.

ZORUNLU SİGORTA TEHDİDİ

Binlerce Kuzey Ren Vestfalya vatandaşı üç haneli rakamlarla ifade edilen zorunlu sigorta tehdidi altında. İklim değişikliği nedeniyle aşırı hava koşulları eyalette giderek daha sık görülüyor.

Kısa bir süre önce Alman Hava Durumu Servisi (DWD), Kuzey Ren-Vestfalya'nın bazı bölgelerinde şiddetli yağmur ve olası toprak kaymalarını duyurdu. Hasar meydana geldiğinde ortaya çıkan soru ise hep aynı oldu: Masrafları kim karşılayacak? Bu nedenle Bakan Hendrik Wüst net bir tavır sergiliyor.

Wüst, Rheinische Post'a verdiği demeçte, doğal afetlerin eyalet sınırlarında durmadığını söyledi. Wüst, bu nedenle eyaletin "acilen federal eyaletlerin hükümet başkanları ve Federal Şansölye arasında kararlaştırılan zorunlu doğal afet sigortasının uygulamaya konmasına ihtiyacı olduğunu" belirtti.

Başlangıçta Federal Şansölye Olaf Scholz zorunlu sigortayı uygulamaya koyma sözü vermişti. Ancak uygulama şu anda koalisyon ortağı FDP nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanıyor. Parti geçtiğimiz günlerde bir kez daha uygulamaya karşı çıktı.

DOĞAL TEHLİKELER ARTIYOR

Bu arada, doğal afetlerden etkilenen insanlara fonlar aracılığıyla mali yardımda bulunuluyor. Bu durum değişmeye hazırlanıyor. Bunun yerine vatandaşların sigortalanması planlanıyor.

Bununla birlikte, vatandaşların maruz kaldığı maliyetler bireyselleştirilecek. Doğal afet sigortasının maliyetinin ne kadar olacağı duruma göre değişir. Mülkün özelliklerine ve büyüklüğüne bağlı olarak yıllık en az 100 Euro ödenmesi gerekecek. Ancak maliyetler 1.000 Euro'ya kadar da yükselebilir.

Baden-Württemberg Almanya'da sigorta konusunda bir öncü olarak kabul ediliyor. Güney eyaletindeki hanelerin yaklaşık yüzde 90'ı sel ve şiddetli yağışlara karşı sigortalı. Aşağı Saksonya'da ise bu oran sadece yüzde 30.

ARTI49

HABERE YORUM KAT