Kuzey Ren Vestfalya’da yaşanlara kötü haber, ulaşım süresiz duracak

Kuzey Ren Vestfalya’da yaşanlara kötü haber, ulaşım süresiz duracak

Verdi sendikası, Kuzey Ren Vestfalya'da süresiz greve gidecek. Sendika grev oylamasını 19 Mart ile 9 Nisan arasında gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Kuzey Ren Vestfalya, Verdi sendikasının süresiz grev çağrısıyla karşı karşıya. Yerel toplu taşımacılıkta çalışan yaklaşık 30 bin belediye ulaşım şirketi çalışanının ücret görüşmeleri tıkanıklık yaşadı. Taraflar arasında anlaşmaya varılamadı.

PASKALYA BAYRAMINDA OLMAYACAK

Paskalya tatili sırasında greve çıkılmayacak. Verdi yerel ulaşım uzmanı Peter Büddicker, süresiz grevlere ilişkin oylamanın 19 Mart’ta başlayacağını ve 9 Nisan’a kadar süreceğini belirtti. Paskalya tatili 25 Mart’tan 6 Nisan’a kadar devam edecek ve grevlerin 10 Nisan’dan itibaren başlayabileceği düşünülüyor, ancak grevlerin engellenebileceği de unutulmamalı.

ULAŞIM TAMAMEN FELÇ OLDU

Dortmund’da yapılan üçüncü tur görüşmelerde de bir yakınlaşma sağlanamadı. Verdi, işverenlerin teklifleri ile sendikanın talepleri arasındaki büyük farklılıklara dikkat çekiyor. Sendika, işverenler üzerindeki baskıyı arttırmak için son haftalarda çok sayıda uyarı grevi düzenledi. Bu grevler, Kuzey Ren Vestfalya'da yerel toplu taşımayı neredeyse tamamen felç etti.

ŞEHRİN KAYNAKLAR KISITLI

İşveren sendikası KAV, Kuzey Ren Vestfalya'nın mali kaynakların kısıtlı olduğunu ve 1 Mart’ta kararlaştırılan maaş artışını gerekçe göstererek Verdi’nin taleplerini kabul edemeyeceğini iddia ediyor. İki gün süren müzakerelerde genel bir paketin parçası olarak bir anlaşmaya varılması hedeflenmiş, ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT