Kuzey Ren Vestfalya'da yağışlar sele neden oldu: Nehir taştı, kamp alanı sular altında kaldı!

Kuzey Ren Vestfalya'da yağışlar sele neden oldu: Nehir taştı, kamp alanı sular altında kaldı!

Aralıksız yağan yağmur Kuzey Ren Vestfalya'da birçok yerde sele neden oldu. Ruhr Nehri de taşmış durumda...

Kuzey Ren Vestfalya'daki nehirlerin su seviyeleri Noel'de önemli ölçüde yükseldi. Doğu Vestfalya ve Ruhr bölgesinde Weser ve Ruhr nehirleri de taştı.

Mülheim an der Ruhr'da itfaiye 25 Aralık Pazartesi akşamı su seviyesinin "yüksek ama sabit" olduğunu bildirmişti. Ancak Noel arifesinde su seviyesi yaklaşık 5,10 metreye yükseldiği için Ruhr boyunca uzanan arazinin büyük bir kısmı sular altında kaldı.

Mülheim'daki yerleşim alanları şu anda tehlike altında değil. Ancak kurtarma ekipleri önlem olarak, özellikle sel riski altında bulunan yerleşim yerlerine kum torbaları dağıttı. Koruyucu bariyer olarak yaklaşık 100 büyük kum torbası da yerleştirildi.

TAŞTI

Bochum-Dahlhausen aynı zamanda Ruhr'daki sel tehlikesi konusunda meteoroloji uzmanlarının uyarısına da maruz kalıyor. Bölge sakinlerine sürekli olarak bodrum katlarında kalmamaları gerektiği ve değerli eşyalarını üst katlarda güvende tutmaları ifade ediliyor.

Essen'de de Ruhr nehri taştı. Ancak itfaiyeye göre su seviyesi Noel'den bu yana sadece biraz yükselmiş durumda. Hala ciddi bir tehlike söz konusu değil. İtfaiye, "Durumda bir değişiklik olması halinde bir uyarı yapılacaktır" dedi.

KAMP ALANI DA SU ALTINDA KALDI

Hattingen'de, Ruhr Vadisi'ndeki bir kamp alanı da Pazartesi akşamı sular altında kaldı. Suyun "yatakhanelere akma tehlikesi" nedeniyle itfaiye ekipleri uzun hortumlar kullanarak suyu Ruhr'a geri pompalıyor.

Ancak NRW'deki hava durumunun sadece kısa bir süre için hafiflemesi bekleniyor. Alman Hava Durumu Servisi'nin tahminlerine göre, sürekli yağan yağmurun bugünden itibaren hafiflemesi bekleniyor.

Ancak hafta sonuna doğru Kuzey Ren Vestfalya'da yeni sağanak yağışlar görülebilir. Eyaletin bazı bölgelerinde yaşanan sel felaketinin ardından gök gürültülü sağanak yağışlar da etkili olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT