Kuzey Ren Vestfalya'da sivrisinek alarmı: Enfeksiyon tehlikesi

Kuzey Ren Vestfalya'da sivrisinek alarmı: Enfeksiyon tehlikesi

Kuzey Ren Vestfalya'da tehlikeli sivrisinek yayılmaya devam ediyor. Uzmanlar, enfeksiyon riskine karşı vatandaşları uyarıyor.

Kuzey Ren Vestfalya, saldırgan bir kan emici türüne karşı hazırlıklı olmak zorunda. Goethe Üniversitesi ve Frankfurt'taki Senckenberg Biyoçeşitlilik ve İklim Araştırma Merkezi'nden araştırmacılar, sivrisineklerin Kuzey Ren-Vestfalya da dahil olmak üzere dört eyaletteki dağılımını inceledi ve vatandaşları kan emicilere karşı uyardı.

TEHLİKELİ SİVRİSİNEK YAYILIYOR

Frankfurt am Main'den araştırmacıların bildirdiğine göre, bir ısırık "ciddi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir ve enfeksiyona sebep olabilir". Araştırmacılar, "Sivrisinekler, aynı zamanda vektör yetkinliğine sahiptir, yani ısırıkları yoluyla bulaşıcı hastalıklara neden olan patojenleri bulaştırabilirler" diyor.

En çok bilinen patojen, Afrika kökenli nematod Onchocerca volvulus'tur. Bu nehir körlüğüne neden olabilir. Ancak bu patojen Afrika'da daha yaygındır.

Bununla birlikte araştırmacılar, sivrisineğin Almanya'daki ilerleyişini sürdüreceği konusunda hemfikir. Sinek uyum sağlayabilir ve gelecekte Kuzey Ren Vestfalya'da daha sık görülmesi bekleniyor.

Kuzey Ren Vestfalya'daki insanlar, saldırgan ısırma davranışlarıyla bilinen sivri sineklerin daha yüksek sıcaklıklarda daha sık görülmesini bekleyebilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT