Kuzey Ren Vestfalya’da göçmen öğrencilere milyarlarca Euroluk destek

Kuzey Ren Vestfalya’da göçmen öğrencilere milyarlarca Euroluk destek

Kuzey Ren Vestfalya’da göçmen ve yoksul öğrenci nüfusunu yüksek olduğu okullar için “Startchancen” adı altında devlet tarafından milyarlarca Euroluk bir destek programı başlatıldı.

Startchancen adı verilen bu program zor durumda olan 900 okulu hedef alıyor ve ilk aşamasında 400 okulu destekleyecek. Program, 2024/2025 eğitim yılında başlayacak ve on yıl boyunca federal hükümet ve Kuzey Ren Vestfalya eyaleti tarafından toplam 4,6 milyar Euro ile finanse edilecek.

Programın amacı öğrencilerin temel ve sosyal becerilerini geliştirmek. Destek yatırım bütçesi, fırsatlar bütçesi ve personel bütçesi olmak üzere üç ana bütçe üzerinden sağlanacak. Bu bütçeler, okulların öğrenme ekipmanı ve altyapısını iyileştirmek, pedagojik danışmanlık sağlamak ve ek öğretmenler ile uzmanları işe almak için kullanılacak.

İHTİYAÇ OLAN OKULLAR DESTEKLENECEK

Eğitim Bakanlığı ilçe yönetimleri ve eyalet eğitim yetkilileri, "Okul Sosyal Endeksi"ne dayanarak desteklenecek okulları seçecek. Bu endeks öğrencilerin sosyal geçmişini ve okullardaki stres düzeyini sayısal olarak ifade ediyor.

Uzman personel eksikliği nedeniyle Kuzey Ren Vestfalya'deki okullar yüksek iş yükü ile karşı karşıya. Startchancen programı, bu sorunları hafifletmeyi ve eğitim kalitesini artırmayı amaçlıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT