Kuzey Ren-Vestfalya'da büyük öğretmen açığı

Kuzey Ren-Vestfalya'da büyük öğretmen açığı

Kuzey Ren-Vestfalya'daki okullarda öğretmen açığı çok büyük. Uzmanlar şimdi daha fazla önlem alınması çağrısında bulunuyor. Eyaletteki tüm okulların neredeyse yüzde dokuzunda müdür yok.

Tüm çabalara rağmen, Kuzey Ren-Vestfalya'daki birçok okul 2024 yılına da önemli personel eksiklikleriyle başlıyor. Eğitim Bakanlığı'nın son rakamlarına göre, Kuzey Ren-Vestfalya'daki tüm okulların neredeyse yüzde dokuzunda müdür yok.

Birçok ilkokul bu durumdan özellikle etkilenmiş olup, toplam 2719 ilkokulun 267'sinde boş müdür kadrosu bulunuyor. Bu durum öğretmenler için de sorun teşkil ederken, yaklaşık 7100 pozisyon boş durumda bekliyor.

DERSLER İPTAL EDİLİYOR

Kuzey Ren Vestfalya Eğitim Sendikası GEW Başkanı Ayla Çelik, öğretmen açığının mevcut öğretmenlerin iş yükünün artmasına ve öğrenciler için derslerin iptal edilmesine yol açtığını vurguluyor. Çelik, daha fazla personel istihdam edilmesi için cesur ve hızlı değişiklikler yapılması çağrısında bulunuyor. Kuzey Ren Vestfalya'da ortaokul öğretmenleri halihazırda ilkokullara yardımcı oluyor.

Çelik, Daimi Bilim Komisyonu'nun (SWK) Eğitim Bakanları Konferansı'na sunduğu son öneriler ışığında, devlet, ilgilenen öğrencileri öğretmen yetiştirme programlarının dışında tutmak yerine, üniversiteleri çalışma yerlerinin sayısını artırma konusunda desteklemelidir.

Düsseldorf'taki Eğitim Bakanlığı, okul yönetim pozisyonlarındaki boşlukların bu okullarda yönetim işlevinin yerine getirilmediği anlamına gelmediğini savunarak, "Bu değiştirme seçenekleri mümkün değilse, başka bir yetkili öğretmen veya okulda en uzun süre görev yapan öğretmen devreye girer" dedi.

"ÇÖZÜLEMEYECEK BİR SORUN"

Eğitim Bakanlığı'na göre NRW'deki toplam yaklaşık 168.000 öğretmenlik pozisyonundan sadece 7100'ü şu anda boş vaziyette. Mart 2023'te NRW'de 8.000 öğretmen kadrosu hala boştu. Talep, özellikle tam gün eğitim ve kaynaştırmanın yaygınlaşması nedeniyle artıyor.

NRW Başöğretmenler Birliği Başkanı Wolfgang Siebeck, personel eksikliğini "çözülemeyecek kadar büyük bir sorun" olarak nitelendiriyor.

Sorunun önümüzdeki yıllarda, özellikle de ortaokullarda daha da kötüleşeceğini öngörülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT