Kuzey Ren-Vestfalya Bakanlığı, yürüyüşçülere çağrıda bulundu

Kuzey Ren-Vestfalya Bakanlığı, yürüyüşçülere çağrıda bulundu

Kuzey Ren-Vestfalya Bakanlığı, sonbaharın gelmesiyle birlikte orman yürüyüşçülerine önemli bir çağrıda bulundu.

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde bakanlık, "yaban domuzları" nedeniyle doğa severleri dikkatli olmaya ve akıllı telefonlarına anında ulaşmaya davet etti. Özellikle ormanlarda yürüyüş yapanlar, potansiyel tehlike oluşturan bir durumu derhal bildirmeye çağırıldı.

AFRİKA DOMUZ VEBASI TEHLİKESİ

NRW Bakanlığı, bu hayvanların artık tüm dünyaya yayıldığına dikkat çekti. Yaban domuzlarının, nüfus yoğunluğu olan bölgelere göç etme eğiliminde olduğunu belirten yetkililer, özellikle ormanlarda bu hayvanlarla karşılaşıldığında dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.
Bakanlık, yaban domuzlarıyla karşılaşılması durumunda, özellikle ölü bir yaban domuzu bulunması halinde, halktan bu durumu derhal 0201/714488 numaralı telefondan Eyalet Çevre Ajansı'nın nöbetçi merkezine ya da [email protected] adresine e-posta yoluyla bildirmelerini istedi. Bunun Afrika domuz vebasının (ASF) yayılmasını önlemek amacıyla gerçekleştirdiğini belirtildi.

NRW Almanya'nın en kalabalık federal eyaleti olmasına rağmen, şu ana kadar bu hayvan hastalığından etkilenmedi. Ancak, bakanlık, ihtiyati tedbir olarak yürüyüşçülerden bu konuda yardım istedi.

İNSANLARI ETKİLEMİYOR

Afrika domuz vebası, sadece evcil ve yabani domuzları etkileyen viral bir hastalık olup, insanlar için tehlikeli değil. Ancak, bu virüsün yaban domuzları arasında ölüm oranının yüksek olduğu biliniyor. NRW Bakanlığı, bu önlemlerle hayvan hastalığının kontrol altında tutulmasını ve yayılmasının engellenmesini hedefliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT