Kutlamalarda üst sınır belirsizliği: Eyaletler uzlaşacak gibi görünmüyor

Kutlamalarda üst sınır belirsizliği: Eyaletler uzlaşacak gibi görünmüyor

Almanya’da özel kutlamalara ve eğlencelere katılımcı sayısına üst sınır standardına eyaletler karşı çıkıyor. Dpa anketi eyalet temsilcilerinin üst sınır standardına karşı çıktıklarını ortaya koydu.

Sağlık Bakanı Jens Spahn kısa bir süre önce  vaka sayılarının artışında düğünler, vaftizler ve eğlencelerin etkili olduğunu bildirmiş, Tabipler Odası da bu alana standart getirilmesini talep etmişti. Bunun üzerine Alman Basın Ajansı DPA’nın yaptığı bir araştırmaya göre üst sınır standardına Berlin, Hamburg, Bremen, Aşağı Saksonya ve Rheinland-Pfalz eyaletleri sıcak bakarken Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern teklife mesafeli yaklaşıyor. 

Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletleri de kutlamalara ve eğlencelere yönelik tedbirlerin sertleştirilmesini talep ediyorlar. Eyalet Başbakanlarının Şansölye Angela Merkel ile yaptığı telekonferansta hijyen ve sosyal mesafe kuralları ile riskli bölgelerden dönenlerin durumu ele alındı. 

Baden-Württemberg eyaletinin Birlik’90 / Yeşiller partili  Sosyal Hizmetler Bakanı Manfred Lucha “Herkesin yeterince sorumluluk taşımadığını fark edersek, sınırlama getirmek zorundayız” dedi. Bavyera eyalet başbakanlık sorumlusu Florian Herrmann, enfekte sayısındaki artış göz önüne alındığında özel kutlamalara yönelik tedbirleri sıkılaştırmanın söz konusu olabileceğini söyledi. Herrmann “Mevcut gelişmeleri, artan vaka sayılarını yakından ve endişeyle gözlemliyoruz” dedi.

ÜLKE ÇAPINDA DÜZENLEME ŞART

Berlin Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı ise üst sınıra standart getirilmesini, “Şu anda Berlin’de de özel kutlamaların ve eğlencelerin enfeksiyon oranını artırdığını gözlemliyoruz. Bu konuya  ülke çapında bir düzenle getirilmelidir” sözleriyle savundu.  Başkentte üst sınır 500 kişi.

Hamburg ise üst sınırda  “temkinli rotasına” bağlı kalacağını açıkladı. Evlerdeki kutlamalarda 25 kişi, salonlarda alkollü kutlamalar için maksimum 50 kişiye izin veriliyor. 

Aşağı Saksonya’da ise düğünlere, vaftizlere veya cenazelere en fazla 50 kişi katılabiliyor. Aşağı Saksonya eyaleti de Hamburg gibi eyaletlerindeki nispeten daha katı kuralların gevşemesine yol açmadığı sürece ülke çapında bir düzenlemeye sıcak baktıklarını bildiriyorlar.  Rheiland-Pfalz ve Bremen de ortak bir düzenlemeye açık.

Sağlık Bakanlığı’na göre, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti hükümeti de salı günü özel kutlamalar için maksimum sayı konusunda tavsiyede bulunacak.  Eyalette yıldönümleri, düğünler veya vaftiz törenleri gibi olağanüstü durumlar için maksimum 150 katılımcıya izin veriliyor.

Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern ise ülke çapında standarda karşı çıkıyor. 

Saksonya, Saksonya-Anhalt ve Saarland eyaletlerinde geçerli düzenlemelerin sıkılaştırılması planlanırken, Thüringen’de vaka sayısının düşük olması nedeniyle ağustos ayının sonunda bir gevşeme yürürlüğe girecek.

+49 - BERLİN

FOTO: Christoph Soeder / DPA

 

HABERE YORUM KAT