• BIST 101.849
 • Altın 259,169
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 22 °C
 • Stockholm 13 °C

Kurtulmuş: Ekonomide de kurtlar puslu havayı sever

Kurtulmuş: Ekonomide de kurtlar puslu havayı sever
Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) - ORDU'da bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terör ve ekonomiye dikkat çekerek, "Döviz kurunda dövizler 3'ün...

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) - ORDU'da bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terör ve ekonomiye dikkat çekerek, "Döviz kurunda dövizler 3'ün üstüne çıktı. Ne oldu da Türkiye'de birden bire bunlar oldu. Yine ekonomide nasıl terörde hani derler ya 'kurt puslu havayı sever' ekonomide de kurtlar puslu havayı sever" dedi.
Ordu'da bugün bir otelde düzenlenen sivil toplum örgütleriyle istişare toplantısına katılan Başbakan Yardımıcısı Numan Kurtulmuş burada yaptığı konuşmada terör, ekonomi ve mültecilerle ilgili çalışmalara değindi. Seçimlerden sonra Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesinin terör olduğunu, geçici hükümetin terörün üstüne kararlı bir şekilde gitmesiyle terörün artık sahada adım atamayarak başarı kazanamayacağını da gördüğünü vurgulayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş şunları söyledi:
"Seçimden sonra Türkiye gündeminin bir numaralı maddesi kuşkusuz terördür. Seçimden evvel olmayan, seçimdeki sonuç ortaya çıktıktan sonra malesef 20 Temmuz günü Suruç'taki katliamla başlayan bir süreci hep beraber yaşıyoruz. Eş zamanlı olarak üç tane terör örgütü PKK, DAİŞ, DHKP-C ve başka taşeron örgütler hepsinin düğmelerine basıldı. Robotlar olarak varsayarsak hepsinin bütün robotları eş zamanlı olarak çalışmaya başladı. Yatağında yatan polis memuru arkadaşlarımız şehit edildi. Şimdi dünkü gazetelerde gördünüz emniyet kuvvetlerine gücü yetmeyenler bu sefer çocukları öldürmeye başladılar. 9 yaşındaki Elif, Allah rahmet eylesin, ufacık bir kız çocuğu terör örgütünün saldırıları sonucu öldü. Bu manzaralara zaten alışığız, yıllar evvel de köy basıp ufacık çocukları öldüren terör örgütüyle muhatap olduğumuzu çok iyi biliyoruz. Türkiye'nin her yerinde eş zamanlı harekete geçildi. Türkiye 20 Temmuz'dan bu yana çok şiddetli terör saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Zannettiler ki bir hükümet kurulamadı, hükümet boşluğu var, siyasi boşluk olacak ve teröristler yaptıklarıyla yanına kar kalacak ve bunlar cevapsız bırakılacak. Ama hükümet geçici olmasına rağmen 20 Temmuz'dan sonraki terör olaylarına karşı aynen kalıcı hükümetmiş gibi karar aldı, her an son derece kararlı bir şekilde terörün üstüne gitti ve çok şükür bugün itibariyle terör örgütü artık sahada hiçbir adım atamayacağını, hiçbir başarı kazanamayacağını görmüş oldu."
EKONOMİDEKİ DALGALANMA EN KISA ZAMANDA KENDİ YERİNE OTURACAK
Seçimden sonra ekonomideki dalgalanmalara da dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin gülçlü bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Döviz kurunda dövizler üçün üstüne çıktı. Zannediyorum ki dün itibariyle 3.045 seviyesindedir. Ne olduda Türkiye'de birden bire bunlar oldu. Yine ekonomide nasıl terörde hani derlerya 'kurt puslu havayı sever' ekonomide de kurtlar puslu havayı severler. Birileri oturdukları yerlerden bir takım spekülasyonlar yapmayı böyle siyasi ortamlarda isterler, zaman zamanda başarırlar. Amaç, bunu da çok açık söylüyorum. Türkiye'de şu anda ekonomi üzerinden birilerinin operasyon yapması, birilerinin spekülasyon yapmasına Türkiye müsaade etmeyecek kadar kuvvetli güçlü bir ülkedir. Ve inşallah ekonomideki bu dalgalanmada en kısa zamanda kendi yerine oturacak ve kendi rotasına girecektir" dedi.
EGE VE AKDENİZ'DE 53 BİN 800 MÜLTECİ KURTARILDI
2015 yılı içerisinde şu ana kadar Ege ve Akdeniz'den 53 bin 800 mültecinin Türk Sahil Güvenlik kuvvetleri tarafından kurtarıldığını, Türkiye'nin mültecilere insani yardımlar yaptığını da belirten Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Ege Denizi'nde her gün botlar batıyor. Başka ülkelerin sahil güvenlik botları mülteci botlarını gördükleri zaman ya onları geri çevirip gönderiyorlar, ya kurşun atıp botu patlatıyorlar insanlar denize sapır sapır dökülüyor. Bizim sahil güvenlik botlarımız mülteci botu ya da denizde herhangi bir mülteci gördüğü zaman ilk iş olarak onları kurtarıyor, gemiye alıyor. Sadece 2015 yılında daha Ekim ayındayız yıl bitmedi, Türk Sahil Güvenlik Kuvvetleri Ege'den, Akdeniz'den 53 bin 800 mülteciyi kurtarmış. Bu büyük bir başarı ve onların hepsine her türlü insani yardımlar yapılmış" diye konuştu.
Kurtulmuş, toplantının ardından sivil toplum örgütleriyle görüşmelerine devam etti.

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05