KUBI'den 30. yıl coşkusu... Konsolostan 'Vahap Arslaner' vurgusu!

KUBI'den 30. yıl coşkusu... Konsolostan 'Vahap Arslaner' vurgusu!

KUBİ (Verein für Kultur und Bildung e.V. - Kültür ve Eğitim Derneği), 30. yaşını coşkuyla kutladı. KUBI Genel Müdürü Arif Arslaner'den ARTI49'a önemli açıklamalarda bulundu.

Frankfurt’ta 1993 yılında Türkler ve Almanlar tarafından kurulan kültür ve eğitim kurumu olan KUBİ (Verein für Kultur und Bildung e.V. - Kültür ve Eğitim Derneği), 30. yaşını coşkuyla kutladı.

Etkinlikte birçok önemli isim de yer aldı. Konuklar arasında; Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Konsolosu Erdem Tunçer, Frankfurt Belediye Başkanı Mike Josef, Almanya Sosyal Demokrat Parti(SPD)’den Turgut Yüksel, Sylvia Kunze, Stella Schulz Nurtsch, Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU)’dan Nils Kößler ve Sabine Bâckler, Alman Yeşiller Partisi (Die Grünen)’den Marcus Bocklet, Sol Parti (Die Linke)’den Saadet Sönmez, Eyüp Yılmaz, Hür Demokratik Parti (FDP)’den Yanki Pürsün ve Hessen Eyaleti Emniyet Müdürü Sven Eigenbrodt yer aldı.

“VAHAP AMCA SİZE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM”

30. yaş etkinliğinde yapılan konuşmalarda, özellikle “ırkçılığa” ve “ayrımcılığa” karşı birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. Konuşmacılar, KUBİ Genel Müdürü Arif Arslaner ve ekibini, geldikleri başarılı noktadan dolayı tebrik etti.

Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Konsolosu Erdem Tunçer, konuşmasında; Arif Arslaner’in ve Hilime Arslaner’in babası Vahap Arslaner’e teşekkür etti. Erdem Tunçer, “Vahap amca size teşekkür etmek istiyorum. Çünkü siz Arif Bey ve Hilime Hanım gibi iki evlat yetiştirdiğiniz için KUBİ var.” dedi.

“IRKÇILIĞA KARŞI PANZEHİR”

Artı49’a özel açıklamalarda bulunan Arif Arslaner ise geldikleri noktadan çok memnun olduklarının altını çizerek, “Bir hayali gerçekleştirdik. Göçmenlere burada hayatın her alanında güzel projeler ve çalışmalar yapabileceğini, bu topluma katkı sınabileceğini gösterdik. Biz bir proje hazırladık, hazırladığımız bu proje Frankfurt’un 40 okulunda bugün uygulanıyor. İlk başlarda bizi yok saymaya çalışan, şikayet eden büyük kurumlar sonra bize ortak çalışma teklifinde bulundu.” dedi. Almanya’da yükselen aşırı sağa karşı da, “Çifte vatandaşlık ırkçılığa karşı da bir panzehir” diyen Arif Arslaner, “Ne kadar çok insanımız demokratik partilere oy kullanırsa ırkçılığın gerilemesini sağlarız.” diye belirtti. Arslaner, “Irkçılığın tehdit ettiği sadece biz değiliz, Almanya’nın kendisi. Biz de Almanya’nın bir parçası olarak biz de tehdit ediliyoruz.” ifadelerini kullandı.

img-7305.webp

Türkiye’den Almanya’ya son dönemde artan yoğun göç karşısında özel olarak çalışmalar yaptıklarını aktaran Arif Arslaner, nitelikli insanların Türkiye’de iş bulamadığını belirterek, “Ben bunu değişik parti yetkilileriyle de devletin değişik kademeleriyle de görüştüm, onlar da diyor ki, ‘Biz burada onları istihdam edemiyoruz. Yurt dışına giderse bizim bir sıkıntımız yok. Gitsinler, iş bulabilirler.’ Ama önemli olan onlar buraya geldiğinde biz onlara iyi bir sosyal uyum sunarak, onların burada haklarını da savunarak, burada bazı açgözlü olan iş adamları tarafından da sömürülmemeleri.”

Almanya’da “göç” konusunda kolaylaştırıcı yasalar çıksa da Alman bürokrasisinin yavaşlığı nedeniyle birçok kişinin mağdur olduğunu hatırlattığımızda Arif Arslaner, “Önümüzdeki ajandamızdan bir tanesi, büyük bir kuruluşla bu konuyu görüşeceğiz. Sanırım, Alman devletinin belirli kesimleri de Türkiye’den fazla insanın gelmesini istemiyor. Ve bunun için de bürokrasiyi güçlendiriyor, yavaşlıyor ve vize vermiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Gelecek projelerini de anlatan Arif Arslaner, içerisinde Türkçe’nin de bulunduğu çok dilli bir okul kurmak istediklerini vurgularken, ilgili yerlerle görüşmelerin sürdüğünü ifade etti. Arif Arslaner son olarak, “Artı49 ekibine çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

“BUNU BAŞARDIK, GURUR DUYUYORUM”

KUBİ Yöneticisi olan Fatma Kinali de Artı49’a özel açıklamalar yaparken, şunları söyledi:

“Dernektik, dernekten çıktık artık şirket olduk. 200 elemanla artık bir şirketiz. İlk kurulduğumuz zamandan bugüne hep ‘yabancı’ kuruluş olarak görülürdük. Biz kendimizi hiç öyle görmesek de… Hep şöyle bir tepki görüyorduk: ‘Bunlar yabancı, acaba bunlar başarabilirler mi?’ Şimdi geriye dönüp baktığımızda gurur duyuyorum, çünkü bunu başardık, kendimiz ispatladık.”

Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte canlı müzik de yer alırken, konuklar KUBİ ailesini büyütme ve geliştirme sözü verdi.

İşte etkinlikten kareler:

Haber: Hakan Erol

HABERE YORUM KAT