Kreş krizi: Alman iş dünyası alarm veriyor

Kreş krizi: Alman iş dünyası alarm veriyor

Almanya'da kreş krizi, iş gücü kaybına yol açıyor. Yöneticiler acil çözüm arayışına girdi.

Almanya'da yüzlerce yönetici çocuk kreşi konusunda alarm veriyor. Yöneticiler güvenilir olmayan çocuk bakımının, iş yerlerinde olumsuz sonuçlara yol açtığını vurguluyor.

DAX ve MDAX şirketlerinden, araştırma kurumlarından ve üniversite hastanelerinden onlarca üst düzey yönetici, kreş krizinin Alman iş dünyası için olumsuz sonuçları olduğu konusunda uyarıda bulundu. Heidelberg Üniversite Hastanesi CEO'su Ingo Autenrieth, "Zeit Online"a verdiği demeçte, "Çalışanlar çocuklarını güvenilir bir kreşe emanet edemediği için çok sayıda devamsızlık yaşanıyor" dedi.

Rapora göre, Autenrieth ve diğer üst düzey yöneticiler, diğer şeylerin yanı sıra, kalifiye işçi sıkıntısının yaşandığı bir dönemde anneleri işgücü piyasasında kaybetmekten korkuyor. İnsan Kaynakları Müdürü Christian Gleimann da şu eleştiride bulundu, "Pek çok kadın tam zamanlı çalışmak istiyor ama bunu yapamıyor."

YÜZ BİNLERCE KREŞ AÇIĞI

Almanya genelinde çok sayıda çocuk bakım merkezi ciddi personel sıkıntısı çekiyor. Çocuk bakım saatleri, diğer şeylerin yanı sıra kalifiye personel eksikliği nedeniyle artık güvenilir değil ve genellikle kısıtlı. Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan hesaplamalara göre, 400.000 kreş yeri açığı da bulunuyor. İşveren Başkanı Rainer Dulger, devletin bu konuda özel bir sorumluluğu olduğuna inanıyor ve acil çözüm çağrısında bulunuyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT