Koronayla mücadelede teşvik: Sağlık çalışanlarına 1000 avroya kadar ikramiye

Koronayla mücadelede teşvik: Sağlık çalışanlarına 1000 avroya kadar ikramiye

Korona zamanındaki tüm yükü çeken sağlık çalışanlarına nihayet bin avroya kadar korona ikramiyesi verilmesi kararlaştırıldı.

Federal Almanya’da sadece huzur evlerindeki bakıcılara değil kliniklerdeki sağlık çalışanlarına da 1000 avroya kadar ikramiye verilecek. 

Alman Basın Ajansı DPA’ya göre Yasal Sağlık Sigortası Fonları Birliği ve Alman Hastaneler Birliği tarafından yapılan açıklamada yasal sağlık sigortalarının (GKV), 100 bine yakın klinik çalışanı için tek seferlik olmak üzere 100 milyon avro prim ödemeye hazırlandığı bildirildi. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, söz konusu planı memnuniyetle karşıladı ve uygulamaya geçirileceğini belirtti. 

Birleşik Hizmetliler Sendikası Ver.di ise bu adımın “asgari çözüm” olduğunu vurgulayarak, kararı eleştirdi. Ver.di yönetim kurulu üyesi Sylvia Bühler söz konusu çözümün birçok çalışanı memnun etmeyeceğine belirterek, hastanelerdeki 440 bin hemşire personelinin sadece küçük bir kısmının bonustan yararlanabildiğini kaydetti. Bühler “Tam da pandemideki hizmetlerin tanınması söz konusu olduğunda, klinikler ve sağlık sigortası şirketleri cimrilik yapıyor. Bu utanç verici” dedi. 

Bakan Spahn’ın temizlik personelinin ve laboratuvar çalışanlarını da ödüllendirmesi istendi.

+49 - BERLİN

FOTO: Tobias Schwarz / DPA

HABERE YORUM KAT