Korona ile mücadele, bırakmaya gelmiyor: Kutlamalar için standart talepleri

Korona ile mücadele, bırakmaya gelmiyor: Kutlamalar için standart talepleri

Almanya’da özel kutlamalara ve eğlencelere sert önlemler geliyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn vaka sayılarının artışında düğünler, vaftizler ve eğlencelerin etkili olduğunu bildirirken tabipler odası da bu alana standart getirilmesini talep etti.

Marburg Tabipler Odası Başkan Susanne Johna koronavirüsünün daha fazla yayılmasını engellemek için ülke çapında kutlamalar ve eğlencelere standart getirilmesini istedi. 

MİSAFİR SAYISI LİMİTİ VE HAVALANDIRMA

Başkan Johna, Funke medya grubuna yaptığı açıklamada, “Sonbaharda ve kışın enfeksiyon riskini azaltmak için, eyaletler  özel ve kamusal kutlamalar için tek tip kurallar üzerinde anlaşmaya varmalılar. Misafir sayısı için üst limit ve havalandırma konseptleri getirilmelidir” dedi. Johna otel ve gastronomi sektörüne seslenerek  yeni bir “lockdown”ı  önlemek için disiplin çağrısında bulundu.

YÜZLERCE KATILIMCI UYARISI

Alman Basın Ajansı DPA’ya göre, Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn de kısa bir süre önce yaptığı açıklamada tatilden dönenlerin yol açtığı enfeksiyonların yanı sıra kutlamaların Almanya'daki en büyük tehdit olduğunu belirtmişti. Bakan Spahn, eyaletlerle sınırlar ve kurallar hakkında yeniden görüşmek gerektiğini kaydetti. Almanya’da her eyalette farklı düzenlemeler geçerli. Bazı durumlarda, yüzlerce katılımcının yer aldığı kapalı alan etkinliklerine yeniden izin veriliyor.

150 KİŞİ ÇOK FAZLA

Marburg Tabipler Odası Başkanı Johna, “Kapalı mekânda kutlama yapan insan sayısı arttıkça, bulaşma olasılığı da o kadar artar. Enfeksiyon sayısı tekrar keskin bir şekilde artması durumunda, aile kutlamalarındaki veya kapalı alanlardaki eğlencelerde 150 misafir sayısı çok fazla olacaktır. Birçok kişi kaygısız çünkü yüksek iyileşme oranlarına bakıyorlar. Ancak hastalığın uzun vadede kalıcı hasar bıraktığı unutuluyor” dedi.

HERKES KURALLARA UYSUN

Alman Oteller ve Restoranlar Derneği (Dehoga) Genel Müdürü Ingrid Hartges, Almanya yayın ağının RND’ye yaptığı açıklamada “Herkes, mayıs ortasından bu yana kazanılan dışarıya çıkma ve seyahat özgürlüğünü koruyabilmek için dikkatli olmalı. Enfeksiyon riski inkar edilemez. Bünyemizdeki işletmelerdeki enfeksiyon oranları düşük” şeklindeki sözlerine yer verdi. Tatilden dönenlerin yanı sıra kamusal alanların yanı sıra özel kutlama ve etkinlikleri yayılmada “sıcak nokta” olarak niteleyen Hartges, “Bu nedenle, kısıtlayıcı önlemler belirlenmeden önce zayıf noktaların tam olarak nerede olduğu iyice analiz edilmelidir. Tedbirlerden düğün gibi özel kutlamalara hizmet götüren  catering şirketleri ciddi şekilde  etkilenecektir. Büyük etkinlikler ve biraz daha küçük etkinlikler henüz düzenlenmiyor bile. Ciddi zarar söz konusu. Bu nedenle herkes oyunun kurallarına uyması gerekir” dedi.

“OKULLAR AÇIK KALSIN” TALEBİ

Alman Şehirler ve Belediyeler Birliği Genel Müdürü Gerd Landsberg yeni bir tecritin ekonomi ve toplum üzerinde ciddi etkileri olacağına işaret ederek “Perakende alanındaki ve catering sektörlerindeki işletmeler yeni bir 'lockdown' ile başa çıkamaz” diye konuştu. İkinci dalgayı önlemek için hedef odaklı  test stratejisine ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Landsberg, işyerlerinin korunabilmesi için de okullar ve iş dünyasının açık tutulması gerektiğini vurguladı.

+49 - BERLİN

FOTO: Paul Zinken / DPA

HABERE YORUM KAT