Korona fırtınası: Almanya’da bilanço ağırlaşıyor, İngiltere yeniden karantinada

Korona fırtınası: Almanya’da bilanço ağırlaşıyor, İngiltere yeniden karantinada

Almanya’da koronavirüs (Covid-19) salgınında son 24 saatte 944 kişi hayatını kaybetti ve toplam ölü sayısı 35 bin 518’e yükseldi. İngiltere Başbakanı Johnson üçüncü kez ulusal karantina ilan etti.

Federal Almanya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında bilanço ağırlaşıyor. Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 11 bin 897 yeni korona virüs vakası tespit edildiği, toplam vaka sayısının 1 milyon 787 bin 410’a yükseldiği bildirildi. Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 944 kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybı sayısının 35 bin 518’e ulaştığı aktarıldı. 

Açıklamada salgının başlangıcından bu yana toplam 1 milyon 424 bin 700 kişinin virüsü yenerek iyileştiği kaydedildi. Ülkede aktif koronavirüs vaka sayısının ise 327 bin 192 olduğu belirtildi. Virüsün bulaştığı ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hasta sayısı 5 bin 760, solunum cihazına bağlı olan hasta sayısı ise 3 bin 181 olarak açıklandı.

RKI açıklamasında ayrıca, 80 yaş ve üzeri ile bakıcı ve sağlık personeline dönük ülke genelinde başlayan aşı kampanyasında 27 Aralık’tan bu yana 264 bin 952 kişiye aşı yapıldığı ifade edildi.

Salgınının yayılmasını engellemek amacıyla 10 Ocak 2021’e kadar geçerli olması kararlaştırılan kısmi karantinanın uzatılmasını konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün 16 eyalet başbakanıyla görüşüyor. Sürenin 31 Ocak’a kadar uzatılması planlanıyor.

YouGov kamuoyu araştırma enstitüsünün yaptığı bir ankette Almanların üçte ikisinin kısmi karantinanın 31 Ocak’a kadar devam etmesini istediği belirlendi. Araştırmada Almanların yüzde 41’inin karantina süresinin uzatılmasını isterken, yüzde 17’sinin ise önlemlerin hafifletilmesini ve yüzde 11’in de tüm kısıtlamaların kaldırılmasını istediği belirtildi.

İNGİLTERE YİNE KARANTİNADA 

Öte yandan İngiltere’de Covid-19 nedeniyle hızla artmaya devam eden vaka ve can kayıpları ülkede 3’üncü ulusal karantina uygulanmasına neden oldu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün gece yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, İngiltere genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Johnson, ulusal karantina kurallarının duyurulduğu andan itibaren yürürlüğe girdiğini ve çarşamba günü resmi olarak uygulanacağını belirtti.

Karantina kuralları gereğince ülkedeki tüm mağazalar, restoranlar, spor salonları ve eğlence merkezleri gibi işletmeler kapatılacak. Egzersiz ve mecburi ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmak yasaklanacak, ulusal karantina süresince insanların mümkün olduğunca evden çalışması sağlanacak.

TÜM OKULLAR KAPALI  

Başbakan Johnson, yarında itibaren ülkedeki tüm okulların da kapatılacağını duyurdu. Johnson okulların “güvensiz” olmadığını ve çocukların Covid-19’un yeni türünden bile etkilenmesinin “pek mümkün olmadığını” ifade ederek, ancak okulların “virüs aktarım merkezleri” olabileceğini ifade etti. Johnson ayrıca, ücretsiz okul yemeği hakkı olan çocukların okullar kapalıyken bu haklarını almaya devam edeceğini ve yemeklerin çocuklara ulaştırılarak uzaktan eğitimin destekleneceğini açıkladı.

ŞUBAT ORTASINDA İLK DOZ AŞILAMA TAMAM

Başbakan Johnson, şubat ayının ortasına kadar aşılamadaki ilk dozların öncelikli gruptaki herkese uygulanarak tamamlanacağını aktardı. İngiltere Sağlık Bakanlığı’na göre 70 yaşının üzerindeki kişiler, bakımevi çalışanları ve sakinleri ile sağlık görevlilerine İngiltere’de aşılamanın öncelikli olarak yapılması bekleniyor.

Johnson, eğer vaka sayıları ve ölümlerde düşüş olursa şubat yarıyılından sonra okulların bölgesel ve kademeli olarak yeniden açılabileceğini belirterek, her şey yolunda giderse bazı kısıtlamaların da kaldırılabileceğini ifade etti. Başbakan Johnson, “Bilimin faydaları sayesinde sadece görünen sona değil, aynı zamanda oraya nasıl gideceğimizi de biliyoruz. Ama korkarım, şimdilik bir kez daha evde kalmalı, NHS’yi korumalı ve hayat kurtarmalıyız” dedi.

EN YÜKSEK VAKA SAYISI 

İngiltere’de son 24 saatte 58 bin 784 yeni vakanın tespit edilmesiyle pandeminin başlamasından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. Toplam vaka sayısı 2 milyon 713 bin 563’e yükseldi. Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saat içinde 407 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 75 bin 431’e yükseldi. İngiltere’de son 7 gündür günlük vaka sayısı 50 bin üzerinde seyrediyor.

+49 – BERLİN / LONDRA

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT