Korona Berlin'i sarsıyor: Alman polis sendikasından da “gösterilerde aşırı sağ” uyarısı

Korona Berlin'i sarsıyor: Alman polis sendikasından da “gösterilerde aşırı sağ” uyarısı

Alman meclisinin merdivenlerinde Hitler dönemine ait “Reich” bayraklarıyla binaya girmeye çalışan neonazilerin görüntüleri tüm dünyada şaşkınlık ve endişe yarattı. Polis sendikasına göre ırkçılar bir kitle tabanı yaratıyor.

Federal Almanya’daki korona tedbirlerine  karşı düzenlenen protestolarda aşırı sağcıların  gösteriler üzerindeki artan etkisine dair kaygı ve uyarılar artıyor. 

Alman Polis Sendikası (GdP) Genel Başkan Yardımcısı Jörg Radek, Funke medya grubuna yaptığı açıklamada endişeli bir tablo çizdi. Radek, şöyle konuştu. 

“İlk hijyen gösterilerinden bu yana, aşırı sağcı grupların korona protesto hareketi üzerindeki etkisi pekişiyor. Sağ, söz konusu hareketi tamamen ele geçirmek üzere. Korona protestoları hareketi, geçen hafta sonundan bu yana masumiyetini kaybetti. Artık kimse gösterilerde sadece yürüdüğünü söyleyemez. Bundan sonra o hareketle birlikte yürüyen herkesin, aşırı sağcılarla ortak olmak isteyip istemediğini ve korona krizine ilişkin kişisel endişelerini, demokrasi düşmanı radikallerin hedefleriyle birleştirmek isteyip istemediğini kendine sorması gerekecek.”

IRKÇILARLA BİRLİKTE YÜRÜYENLER ORTAKTIR

Almanya Yahudi Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster da konuya ilişkin endişesini dile getirdi. Schuster, Bild gazetesine yaptığı açıklamada “Aylardır korona tartışmalarında anti-semitik eğilim ile  komplo mitleri birbirine kasıtlı olarak karıştırılıyor” dedi. Aşırı sağcı ve sağın da sağındaki grupları olaylardan sorumlu tutan Schuster “Kesinlikle cumartesi günü Berlin’de gösteri yapanların hepsi ırkçı veya Yahudi düşmanı değildi. Ancak onlarla ortak hareket ettiler” dedi.

AÇIKÇA TOLERE EDİLİYORLAR

Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbeil ise Passauer Neue Presse gazetesine  şunları söyledi: "Aşırı sağcılar, bu gösteriler aracılığıyla halka ulaşmayı hedefliyorlar. Ve açıkça tolere ediliyorlar, hatta onlara el uzatılıyor. Bu da beni şaşırtıyor. Nazi olduklarını itiraf edenlerin Federal Meclis merdivenlerinde Reich bayraklarını sallarken görüldüğü iğrenç görüntüler var.”

Bu arada Federal Meclis’in perşembe günü konuyu ele alması bekleniyor.

EŞCİNSELLERİN VE NAZİLERİN BAYRAKLARI BİR ARADA

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, Alman kamu kurumu ZDF televizyon kanalında yayınlanan “Heute Journal” programında yaptığı konuşmada, gösterilerde hem meşru sorular soran hem de dinlemeye hazır bir kesimin yanı sıra nefret ve komplo teorileri yayanların da olduğunu  söyledi. Bakan Spahn, “Beni gerçekten endişelendiren ise eşcinsel hareketin  gökkuşağı bayrağı, özgürlük bayrağı ile Nazilerin Reich bayrağı ve Nazi sembollerinin aynı gösterilerde yer alması. Bunu görünce  kendinize neler olduğunu soruyorsunuz?” diyen Spahn, Berlin’deki manzaranın  ülkenin genelini yansıtmadığını ileri sürdü. 

Federal Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de dün korona önlemleri karşıtı göstericileri “demokrasi düşmanlarının ve politik ajitatörlerin kervanına katılmamaları” yönünde uyarmıştı.

Öte yandan polise göre cumartesi günkü Berlin olaylarında yaklaşık 400 gösterici meclis binasındaki bariyerleri aştı ve camlı ziyaretçi girişinin önünde slogan atarak konuşlandı. Bu grup daha sonra Federal Meclis’in önünde siyah-beyaz-kırmızı Hitler dönemindeki Alman  İmparatorluğunun bayraklarını dalgalandırdı. Eylemcileri biber gazı sıkarak dağıtan polis, 17. Juni Caddesi’ndeki yaklaşık 40 bin korona önlemleri karşıtının büyük ölçüde barışçıl bir şekilde eylem yaptığına da işaret etti.

+49 - BERLİN

FOTO: Kay Nietfeld / DPA

HABERE YORUM KAT