Korona Almanya’da Noel pazarlarını kapattıracak mı?

Korona Almanya’da Noel pazarlarını kapattıracak mı?

Pandemi dolayısıyla Almanya’daki Noel pazarları iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Belediyeler ve Beldeler Birliği hükümete seslenerek vaka sayılarının düşük olduğu bölgelerde Noel pazarı kurulmasına izin verilmesini talep etti.

2020 Noel pazarlarının bittiği yıl mı olacak? Korona salgını dolayısıyla bu yıl Noel pazarlarının edilmesi konuşuluyor. 

Almanya'daki Belediyeler ve Beldeler Birliği hükümete seslenerek, vaka sayılarının düşük olduğu bölgelerde Noel pazarı kurulmasına izin verilmesini talep etti. Birlik Başkanı Gerd Landsberg, “Umarım kışın düşük vaka sayılarına sahip şehirler veya bölgeler de olacaktır. Bu durumda o bölgelerde uygun tedbirlerle Noel pazarları kurulabilir. Bu nedenle, şimdiden toptan bir ret verilmemeli. Durum kötüleşirse buna göre tepki verilmelidir” dedi.  

Gerd Landsberg, Noel pazarlarında alınacak önlemler çerçevesinde hijyen kurallarının yanı sıra kişiler arasında sosyal mesafeye dikkat edilmesini istedi ve stantlar arasında da yeterli mesafe olması gerektiğini hatırlattı. Landsberg, ayrıca ziyaretçilerin kolaylıkla ulaşabileceği el dezenfeksiyonu ve ateş ölçme  noktalarının da yer almasını istedi. 

Buna karşılık Alman radyo televizyon kamu kuruluşu ARD’de yayınlanan  Deutschlandtrend programında  halkın  yüzde 64’ünün Noel pazarlarının bu yıl kurulmasına karşı çıktığı bildirildi.  Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn cuma günü yaptığı açıklamada hijyen kuralları, sosyal mesafe ve maske takma mecburiyeti ile  Noel pazarlarının dokusunu bozmadan düzenlemek mümkün olsaydı yapardık” demişti.

+49 - BERLİN

FOTO: Robert Michael / dpa-Zentralbild / dpa

HABERE YORUM KAT