• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Berlin 26 °C
 • Frankfurt 21 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 17 °C

Kopenhag Büyükelçiliği’nde seçim sandıkları kilitli odada saklanacak

Kopenhag Büyükelçiliği’nde seçim sandıkları kilitli odada saklanacak
Ünsal TURAN / KOPENHAG (DHA)-Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemi 8 Mayıs sabahı Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği...

Ünsal TURAN / KOPENHAG (DHA)-Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemi 8 Mayıs sabahı Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği Konsolosluk şubesinde başlayacak. Türk basın mensuplarıyla bir bilgilendirme toplantısı yapan Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, Danimarka’daki vatandaşlarımızın ikinci kez oy verme haklarını kullanacaklarını belirterek, bu kez seçimlere katılma oranının daha yüksek olmasını beklediklerini söyledi. Mehmet Dönmez, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Danimarka’dan sadece 1060 geçerli oyun Türkiye’ye gönderildiğini belirterek, 31 seçmenden uzak bölgelerde ve diğer adalarda oturanlara kolaylık sağlanması için otobüs seferleri düzenleneceğini söyledi. Mehmet Dönmez, vatandaşlarla yaptığı toplantılarda, oy verme işlemi için diğer adalardan geleceklerin köprü ve yol parası gibi büyük masraflardan şikayetçi olduklarını belirterek: “Bu kez vatandaşlarımıza yardımcı olmak için YSK’ya otobüs tutma önerisinde bulundum. Kabul edilirse hafta sonları ikişer ve hafta içi de iki olmak üzere en az 4 kez otobüs seferi düzenlenecek. Otobüs masrafını da devlet karşılayacak. Genel seçimlerde oy verme işlemi 24 gün gibi uzun bir süreye yayıldığı için oy verme oranının daha fazla olmasını bekliyoruz. Oy verme işleminin gerçekleşeceği iki sandıktaki oylar her gün boşaltılacak. Boşaltılma ve bir güvenli odaya konma işlemi sırasında ben ve parti müşahitleri bulunacak. Oylar güvenli ve 3 anahtarlı bir odada saklanacak. Anahtarların biri bende diğer ikisi parti müşahitlerinde bulunacak ve güvenli oda sadece 3 anahtar ile açılabilecek” dedi.

“SADECE DEMOKRATİK HAK DEĞİL AYNI ZAMANDA SORUMLULUKTUR”

Büyükelçi Mehmet Dönmez Danimarka’da yaşayan vatandaşlarımıza mutlaka oy kullanmaları çağrısında bulunurken, “bu sadece bir demokratik hak değil aynı zamanda sorumluluktur” dedi. Büyükelçi Mehmet Dönmez, sandık başkanlarının belirlendiğini ancak henüz hiçbir siyasi partinin sandık görevlisi için isim vermediğine dikkat çekerek: “Siyasi partilerin temsilcileri iki gün içinde bize başvurmak zorundalar. Oy verme işlemleri tamamlandığında oylar Türkiye’ye THY uçağı ile gidecek ve gerek uçağa yüklerken gerekse Türkiye’ye ulaşıncaya kadar başında siyasi partilerin temsilcileri de bulunacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 31 bin seçmenden sadece 1060’ı oy kullandı ama bu kez, randevu sistemi olmaması, oy verme işleminin 24 gün gibi uzun bir zamana yayılması ve izin ayı olmaması nedeniyle daha çok katılım bekliyoruz. Uzak bölgelerdeki bazı dernekler şimdiden otobüs tutmuşlar” dedi. Bir gazetecinin İsveç’te oy verme işleminin sadece bir gün yapılacağı ve Malmö, Göteborg gibi uzak bölgelerden vatandaşlarımızın oy vermeye Stockholm’e gitmelerinin zor olacağını söylemesi üzerine Büyükelçi Mehmet Dönmez: “Bütün temsilciliklere aynı talimat verildi ve YSK uzak bölgelerdeki vatandaşlarımızın sandık başına nasıl getirileceklerini sordu. Örneğin biz otobüs kiralamayı teklif ettik. Oy verme işlemi de konsolosluk şubemizde olacağı için 24 güne yayabildik, vatandaşlara büyük kolaylık sağladık. İsveç’teki büyükelçiliğimiz neden böyle bir şeyi tercih etti bilemem” dedi. Dönmez ilk oy verme günü Danimarka Dışişlerinde büyük bir toplantıya katılacağı için kendisinin öğle saatlerinde oy kullanacağını söyledi.

 

[gallery ids="183537,183538,183539"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05