Konut çekişmelerinde Berlin: Solcu grupların işgalindeki bina boşaltıldı ama...

Konut çekişmelerinde Berlin: Solcu grupların işgalindeki bina boşaltıldı ama...

Almanya'da gayrimenkul fiyatlarındaki şişkinlik tehlikeli boyutlar alıyor. Yeterince sosyal konut üretilmiyor, şehir içindeki bazı semtler “soylulaştırılmak” üzere “temizleniyor”. Kiralar yükselişini sürdürüyor. İşgaller de...

 

Berlin’de Friedrichshain-Kreuzberg ilçesinde bazı sol gruplar tarafından uzun bir süredir işgal edilen Liebig Caddesi’ndeki bina, polis tarafından tahliye edildi. Berlin polisindan yapılan açıklamaya göre, işgal edilen Liebig Caddesi 34 numaradaki bina icra memurunun talimatıyla bu sabah güvenlik güçleri tarafından boşaltılmaya başladı.

20201009-2-44751940-58763940-web.jpg20201009-2-44751940-58763940-web.jpg

Kapıları ve pencereleri kırarak binaya giren polis, içerideki 57 kişiyi dışarı çıkardı. Boşaltma işlemi sırasında çok az kişi polise direnç gösterdi. Güvenlik kontrolü yapıldıktan sonra boşaltılan binanın icra memuruna teslim edileceği bildirildi.

MAHALLELİDEN DESTEK DE VARDI

Boşaltma işlemi öncesinde bina önünde toplanan çok sayıda kişi protesto amacıyla gösteri yaptı. Burada polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Bölgede yaşayanların bir bölümü göstericilere destek verdi.

Berlin polisi, gece kentin bazı caddelerinde göstericilerin otomobil lastiklerini, araçları ve çöp bidonlarını ateşe verdiğini bildirdi. Tahliye işlemi sırasında 1500'ün üzerinde polis görev yaptı.

2008’de bir emlak şirketi tarafından satın alınan bina burada yaşayanlar tarafından kiralandı. Kira sözleşmesinin 2018’de sona ermesinin ardından bina sahibinin başvurusu sonucu mahkeme binanın boşaltılmasına hükmetti.

Sol grupların toplanma yeri olan bina, kentte bu gruplar tarafından sembolleştirilmişti.  

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT