Komplo teorileri tavan yapıyor: Salgından Yahudiler mi yoksa ilaç lobisi mi sorumlu?

Komplo teorileri tavan yapıyor: Salgından Yahudiler mi yoksa ilaç lobisi mi sorumlu?

Bir araştırmaya göre, Almanya’da korona salgını gibi karmaşık olayların ardında “seçkinler” veya “gizli güçler” arayanların ve komplo teorilerine inananların sayısı arttı. Yabancı düşmanlığı ise azaldı.

Leipzig Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da son iki yılda yabancı düşmanlığı azaldı. Öte yandan araştırmacılar, Yahudi düşmanlığını gizleyemeyen komplo teorilerine inananların sayısı arttığını belirttiler. 

Araştırmaya göre aşırı sağda da “radikalleşme” ve “cesaretlenme” gözlemleniyor. Bilim adamları endişe verici başka bir noktayı daha saptadılar: Aşırı sağcıların sayısı  son zamanlarda Almanya’da düşüş kaydederken doğusunda artış gösterdi.  

10. Leipzig Otoriterlik Araştırması’nı sunan Oliver Decker ve Elmar Brähler konuya ilişkin “Geçmişte yabancı düşmanlığını ‘aşırı sağa geçiş uyuşturucusu’ olarak adlandırırdık çünkü göçmenlere yönelik nefreti birçok kişi paylaşıyordu. Ancak şimdi buna komplo teorisyenleri ve destekçileri eklendi” diye konuştular.

Bilim adamlarına göre, korona önlemleri karşıtı gösterilerde aşırı sağ gruplara ya da örgütlenmelere ait olmasalar da antidemokratik yönelimin  ne kadar yaygın olduğu da ortaya çıkıyor.

Uzmanlar, korona önlemleri karşıtlarının devletin aldığı önlemlerin orantısızlığı ya da  salgının malzeme edildiğine yönelik suçlamalarının sorun yaratmadığını belirterek, asıl sorunu “olayları arka plandan yönlendiren çeşitli gizli örgütlerin iş başında olduğuna inanmalarının” oluşturduğunu belirttiler ve asıl bunun tehlikeli olduğuna dikkat çektiler. 

Araştırmaya göre, kimileri “Yeni Dünya Düzeni” teorilerine inanırken kimileri de “dünya nüfusunun değiştirildiği”ne inanıyor. Salgından ilaç lobisini sorumlu tutanlar da var, “Yahudi milyarderleri” de.  Geçmişe bakıldığında, salgının komplo mitlerine yönelik eğilimi etkilediği görülüyor. 

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT