• BIST 102.094
 • Altın 228,239
 • Dolar 5,3208
 • Euro 6,0256
 • Berlin 8 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 7 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 9 °C
 • İzmir 14 °C
 • Stockholm -1 °C

Kolonoskopi sayesinde bağırsak kanseri önlenebilir

Kolonoskopi sayesinde bağırsak kanseri önlenebilir
KAYSERİ, (DHA) - GASTROENTEROLOJİ uzmanı Doç.Dr. Alper Yurci, kolon kanserinin teşhisi ve hastalıktan korunma yöntemlerine uyulması ve kolonoskopi sayesinde...

KAYSERİ, (DHA) - GASTROENTEROLOJİ uzmanı Doç.Dr. Alper Yurci, kolon kanserinin teşhisi ve hastalıktan korunma yöntemlerine uyulması ve kolonoskopi sayesinde kanserin önlenebildiğini söyledi.
Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç.Dr. Alper Yurci, kolon kanserinin teşhisi ve hastalıktan korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Doç.Dr. Yurci yapılan araştırmalarda Türkiye'de en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında 3'üncü sırada yer alan kalın bağırsak kanserinin (kolon kanseri) özellikle 50 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlarda daha sık görüldüğünü anlatırken şöyle dedi:
"50 yaş üzerinde bulunanlara 5 yılda 1 kolonoskopi yaptırmaları önerilirken, erken teşhis ve doğru cerrahi müdahale sayesinde hastaların yaşam süresi uzamaktadır. Her yaşta görülebilen kalın bağırsak kanserine, 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha sık rastlanmaktadır. Birinci derece yakınlarında (anne, baba, kardeş) kalın bağırsak kanseri olan, aile bireylerinde polipozis hastalığı bulunan, yumurtalık ve rahim kanseri olan kadınlar ile 10 yılı aşan süre ülseratif koliti olan hastalar kolon kanseri açısından yüksek riskli grupta yer almaktadır. Kronik sindirim sistemi rahatsızlığı olan kişilere ve ailesinde kolon kanseri olanlara kolonoskopi yöntemiyle polip taraması önerilmektedir. Kanser oluşmadan bir dizi tedbirin alınması da kolon kanserinin önlenmesinde etkilidir. Yüksek oranda lif, düşük oranda yağ içeren besinlerin tüketilmesi kalın barsak kanserini önlemede etkilidir."
Doç.Dr. Alper Yurci, çağın sorunları arasında yer alan obezite ve beslenme alışkanlığındaki düzensizlik özellikle kolon kanserinin nedenleri arasında sayıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:
"Yapılan araştırmalarda düzenli egzersizin kolon kanseri riskini azalttığı tespit edilmiştir. Haftada en az 3 gün yapılan egzersiz, kolon kanserine karşı alınabilecek en iyi tedbirdir. Sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketime de kalın bağırsak kanseri riskini artırmaktadır. Yapılan araştırmalarda kalsiyum, D vitamini ve magnezyum takviyelerinin de kalın barsak gelişimi riskini azalttığı ortaya konulmuştur. Az kırmızı et ve daha çok balık tüketmek, düzenli olarak tahıl, fasulye, meyve ve özellikle yeşil yapraklı sebze yemek, kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt ya da peynir tüketmek önemlidir. Yemeklerde fazla yağ ya da sıvı yağ kullanmaktan kaçınılmalı, eğer kullanılıyorsa zeytin yağ tercih edilmelidir. Doymamış herhangi bir bitkisel yağ  çok daha iyidir. Belirtiler fark edilirse uzmana başvurulmalı. olonoskopi ve diğer öneriler kişilerin herhangi bir şikayeti olmadan alması gereken tedbirlerdir. Ancak, dışkıda kan görülmesi veya dışkılama alışkanlığındaki değişiklik kolon kanseri açısından yeterli şüpheler arasındadır. Bu tip şikayetleri olan hastalarda zaman geçirilmeden kolon kanserinin olup- olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle yüksek riskli gruptakilerin düzenli olarak muayene olmaları ve kişiye özel olarak belirlenen kolonoskopi takipleri kolon kanseri ile mücadelede son derece önemlidir."

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05