Köln'de 126 yıllık geleneksel pastane havlu attı: "Artık başka seçeneğimiz yoktu"

Köln'de 126 yıllık geleneksel pastane havlu attı: "Artık başka seçeneğimiz yoktu"

Geleneksel pastane 126 yılın ardından kapılarını kapatıyor. Kafe sahibi, "Artık başka seçeneğimiz yoktu" diye belirtti.

Köln'de işletmeci Gregor Fromme, Breite Straße'deki kendi adını taşıyan kafesini Cumartesi akşamı farklı bir şekilde kapattı. Çünkü geleneksel pastane toplam 126 yılın ardından kapılarını kapatıyor.

Gregor Fromme 2014 yılında kafenin işletmesini ailesinden devralırken, 85 yaşındaki annesi hala düzenli olarak işletmeye yardım ediyordu. Gregor Fromme bu zor adımı atmaya neden karar verdiğini, “Bunun pek çok nedeni var. Özellikle fırında en son teknolojiye geri dönmek için oldukça fazla yatırım yapmamız gerekecek” şeklinde açıkladı.

Ayrıca kızları da gelecekte aile şirketini devralmak istemiyor.

PERSONEL EKSİKLİĞİ DE VAR

Bir diğer neden, muhtemelen en belirleyici olanı, personel eksikliği. İşletmeci Fromme, “Aslında burada altı ila sekiz pasta şefine ihtiyacımız var. Ancak son zamanlarda sadece iki personelimiz var ve onlar da zaman zaman işe gelmiyorlar” dedi.

Gregor Fromme, bu gelişmenin özellikle koronavirüs pandemisinden bu yana dikkat çekici olduğunu belirtti:

“Son iki ya da üç yılda personel bulamadığımız için altı ila sekiz kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldık. Ayrıca artık dolduramadığımız iki çıraklık eğitimi var.”

Yakın geçmişte başka fırınlar da ciddi personel sıkıntısı nedeniyle kapanmak zorunda kalmıştı.

"ARTIK BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOKTU"

Böylece Cumartesi akşamı, 100 yılı aşkın bir başarı öyküsü sona erdi. Café Fromme, 1892 yılından bu yana Köln'de pastalar, tartlar ve kahve spesiyaliteleri için popüler bir yerdi.

Kafe sahibi Fromme, “Ve sonunda bitti. Elbette bu adımı atmaya karar vermemiz biraz zaman aldı ama şimdi oldukça mutluyuz. Son birkaç ay çok stresliydi ve pek çok şey bizi dükkânı bırakmaya zorladı. Artık başka seçeneğimiz yoktu” dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT