Koalisyon 2025’te başlatacaktı: Yeşiller ilkokullarda tam gün bakım için baskı yapıyor

Koalisyon 2025’te başlatacaktı: Yeşiller ilkokullarda tam gün bakım için baskı yapıyor

Yeşiller Partisi, ilkokul öğrencilerine yönelik günde en az 9 saat bakım düzenlemesine ilişkin derhal yasa tasarısı çıkarılması yönünde baskı yapıyor. Koalisyon hükümeti 2025 yılında uygulamaya geçilmesini öngörüyordu.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki koalisyon anlaşması 2025 yılından itibaren ilkokul çağındaki çocukların tam gün bakımının uygulamaya konmasını ön görüyordu. Ancak Birlik’90 / Yeşiller ebeveynlerin aile hayatı ve işi birleştirebilmesi için söz konusu anlaşma maddesine ilişkin derhal bir yasa tasarısı hazırlanmasını ve harekete geçilmesini istiyor.

HÂLÂ ORTADA YASA TASARISI YOK

Yeşiller Meclis Grup Başkanvekili Katja Dörner Alman Basın Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada “Koalisyon anlaşmasına ve bakanın tüm çığırtkanlığına rağmen, hala bir yasa tasarısı ortada yok” dedi. Dörner, Aile Bakanı Franziska Giffey’in hızla harekete geçmemesi durumunda söz konusu yasal hak arama adımlarının başarısızlığa uğrayacağını kaydetti.

Diğer taraftan Yeşillerin konuyla ilgili önergesi bugün Federal Meclis’in gündeminde yer alıyor.

YOKSULLUĞU ÖNLEMEK

Birçok ebeveynin yoksulluğa düşmemek için iş ve aile hayatının uyumu hale getirilmesi gerektiğini kaydeden Dörner, “Bu nedenle, yasal bakım hakkı günde en az dokuz saati kapsamalıdır. Çocuklar için, tüm gün sunulan bakım daha iyi öğrenme, daha iyi başlangıç ​​fırsatları ve daha fazla eğitim eşitliği anlamına gelir. Tam bir  günün yüksek bir eğitim kalitesine ihtiyacı var. Vasıflı  işçiler için yasal olarak sabitlenmiş asgari standartlar olmadan bu işe yaramaz. Federal hükümet bu yönde  fonları artırmalı” dedi.

Söz konusu  koalisyon anlaşmasına göre, 2025 yılından itibaren ilkokul çağındaki çocukların tam gün bakım için yasal haktan yararlanabilmesi gerekiyor. Federal hükümet, toplam 3,5 milyar avro ile ilkokullarda tam gün bakım hizmetinin yaygınlaştırılmasını teşvik ediyor. Yeşiller, ilkokullarda haftada 5 gün ve her gün 9 saati kapsayan bir düzenleme talep ediyor.

+49 - BERLİN

FOTO: Soeren Stache /DPA

HABERE YORUM KAT