Kısıtlamalar boşuna değil: Almanya’da Covid-19 vakası sayısı 1 milyonu geçti

Kısıtlamalar boşuna değil: Almanya’da Covid-19 vakası sayısı 1 milyonu geçti

Federal Almanya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası sayısı 1 milyon sınırını geride bıraktı. Korona nedeniyle ölüm sayısı da en yüksek rakama ulaştı.

Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, Federal Almanya’da son 24 saatte 22 bin 806 kişiye daha Covid-19 tanısı konuldu. Böylelikle ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 6 bin 394’e yükseldi.

Son 24 saatte 426 kişinin daha virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 15 bin 586’ya çıktı. Bugün açıklanan ölü sayısı, “salgının başından beri açıklanan en yüksek günlük sayı” oldu. 

Ülkede Covid-19’dan iyileşenlerin sayısı da 696 bin 100 olarak açıklandı.

UYGULANAN KISITLAMALAR 

Almanya’da yeni vakalardaki artış hızının düşürülmesi için kasım başından beri uygulanan kısıtlamaların geçerlilik süresi, 20 Aralık’a kadar uzatıldı.

Buna göre, 20 Aralık’a kadar tiyatro, sinema, opera ve konser salonları kapalı olacak, spor salonları, yüzme havuzları, eğlence alanları, masaj ve kozmetik salonları hizmet vermeyecek. Restoran, bar ve birahaneler kapalı kalacak ancak restoranlar dışarıya paket servisi yapılabilecek.

Üniversiteler uzaktan eğitim verecek, okullar ve kreşler açık kalacak, ancak yüksek sayıda Covid-19 vakası olan bölgelerde, yerel yetkililer ek tedbirler alabilecek.

En fazla iki hanenin bir araya gelmesine izin verilecek, ancak toplanan kişilerin sayısı 5’i geçmeyecek. 14 yaş altı çocuklar, sınırlandırma kapsamına girmeyecek.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT