Kış lastiklerinin derinliği ne kadar olmalı

Kış lastiklerinin derinliği ne kadar olmalı

Kış lastiklerinin zamanı geldi. Ancak yeterli diş derinliği olmayan lastiklerle seyahat ediyorsanız para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

Almanya'da kışın geldiği yavaş yavaş belli oluyor. Bazı bölgelerde ilk kar çoktan yağdı. Alman Meteoroloji Kurumu Salı günü Almanya'nın büyük bir bölümünde hafif ila yoğun kar yağışı olacağını tahmin ediyor. Bu nedenle henüz kış lastiği takmamış olanlar bunu bir an önce yapmalı.

İster yaz ister kış mevsimi olsun, yasalar lastikler için minimum 1,6 milimetre diş derinliği şartını koyuyor. Ancak uzmanlar en az ört milimetre diş derinliği ile sürüş yapılmasını öneriyor. Çünkü kış lastikleri ancak yeterli diş derinliği ile tam performans gösterebilir.

YETERSİZ DİŞ DERİNLİĞİNE SAHİP LASTİKLERE CEZA

Schleswig-Holstein’da yer alan Flensburg şehrinde 1,6 milimetreden daha düşük derinlikle araç kullananlar en az 60 Euro para cezası ile karşılaşabilirler. Benzer cezalar, hava koşullarına uygun olmayan lastiklerle araç kullanmak için de uygulanabilir.

Kış lastiklerinin dişlerindeki çok sayıda oluğun bir nedeni vardır. Kanallar kar, sulu kar ve buzu kavradığı için yol tutuşunu iyileştirir. Ayrıca suyu tahliye eder ve böylece suda kızaklamaya karşı koruma sağlar.

ARTI49

HABERE YORUM KAT