Kiracılar şaşkın: Frankfurt'ta onlarca daire çökme riskiyle karşı karşıya...

Kiracılar şaşkın: Frankfurt'ta onlarca daire çökme riskiyle karşı karşıya...

Frankfurt-Sindlingen'de bulunan Nassauische Heimstätte konut kompleksindeki 34 kiracı, akut çökme riski nedeniyle kısa süre içinde dairelerini terk etmek zorunda kaldı. Olayın nedeni halen araştırılırken, kiracılar duruma hen şaşkın hem de kızgın...

Frankfurt-Sindlingen'deki Küferstraße tam bir kabusa dönüştü. Pazartesi günü 34 apartman sakini, akut çökme riski nedeniyle dairelerini derhal terk etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirildi. Nassauische Heimstätte'ye (NH) ait 1960'lı yıllardan kalma iki apartman bloğu bu durumdan etkilenmiş durumda. NH'ye göre apartman sakinleri bir otele yerleştirildi.

Tehlike, toplu konut şirketinin 60 yıllık binada test sondajları gerçekleştirmesinin ardından fark edildi. Altı birimden üçü boşaltıldı, çünkü binalar harap durumdaydı ve tavanlar çökme tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

SORUN DAHA BÜYÜK OLABİLİR

Olaydan toplam 49 daire etkilendi. İlk sakinler masrafları NH tarafından karşılanmak üzere Ocak ayında otele taşındı. Apartman bloklarındaki diğer birimler önümüzdeki haftalarda incelenecek. Sorunun daha da büyük olması mümkün gözüküyor.

Bazı kiracılar NH'nin ani "U" dönüşü karşısında şaşırdıklarını açıkladılar. Bir kiracı, Ocak ayında Nassauische Heimstätte'den gelen bir mektupla dairesinin etkilenmediği konusunda bilgilendirildikten sonra, şimdi dairesini terk etmek zorunda kaldı.

"NEREYE GİTMEMİZ GEREKİYOR"

Başka bir kiracı, kısa süre önce yapılan tebligata özellikle şaşırdığını söyledi:

"Nereye gitmeniz gerekiyor? Tatilden akşam 10'da dönüyorum ve kapıda daireyi terk etmem gerektiğini söyleyen bir not var."

Harap haldeki evlere ne olacağı ve kalan sakinlerin bundan sonra orada kalmasına izin verilip verilmeyeceği hala netlik kazanmış değil. Nassauische Heimstätte sözcüsü Jens Duffner, "Şu anda binaları kalıcı olarak boşaltmak zorunda kalacağımızı varsayıyoruz. Yenileme çalışmaları o kadar karmaşık ki oldukça uzun sürecek" derken, "İkinci seçenek ise burayı yıkıp yeniden inşa etmemiz. Bu da zaman alıcı. Kiracıların dairelerine geri dönmeleri pek mümkün görünmüyor" diye belirtti.

BİNANIN YAŞI ÖNEMLİ

Çökme riskinin kesin nedenleri hala araştırılıyor. Aslında bu durum binanın yaşından kaynaklanıyor gözüküyor. Hessen İnşaat Ticareti Başkanı Thomas Reimann, yaptığı açıklamada, "1960 yılında Sindlingen için yapılan statik hesaplamalara göre, binaların 60 yıldan çok daha uzun süre kullanılabilir olması gerekiyor ki insanlar orada huzur içinde ve tehlikesiz bir şekilde yaşayabilsinler" dedi.

NH'ye göre, iki çalışan etkilenenler için yeni daireler arıyor. Konut birliğine göre, Ocak ayında taşınmak zorunda kalan 15 kiracının her birine 14 gün içinde bir teklif sunuldu. Altı kişi şimdiden yeni bir daireye taşındı. Kısa süre içinde başka taşınmaların da olması bekleniyor.

ARTI

HABERE YORUM KAT