Kimlik hırsızlığına karşı Almanya'da yeni önlemler: Vesikalık fotoğraflar dijitalleşiyor!

Kimlik hırsızlığına karşı Almanya'da yeni önlemler: Vesikalık fotoğraflar dijitalleşiyor!

Almanya'da pasaport fotoğrafları için daha katı kurallar geçerli olacak. 1 Mayıs 2025 itibarıyla geçerli olacak yeni düzenlemeler, kimlik kartlarının güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

Dolandırıcıların sıklıkla başvurdukları yöntemlerden biri de kimlik hırsızlığı. Alman hükümeti gelecekte buna karşı önlem almak istiyor. Alman hükümetinin yeni düzenlemesine göre, 1 Mayıs 2025'ten itibaren yeni verilen kimlik kartlarındaki pasaport fotoğrafları için daha katı kurallar geçerli olacak.

2010 yılında uygulamaya konulan mevcut kimlik kartlarında sahteciliği engellemek amacıyla filigran, federal kartal yansıması ve holografik portre gibi çeşitli koruma özellikleri bulunuyor. Ancak, bu koruma önlemlerine ek olarak, artık holografik portreler için yeni düzenlemeler getiriliyor.

Katı düzenlemelerin temel nedeni, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı'nın bir süredir uyarıda bulunduğu "biçim değiştirme" teknolojisi yoluyla kimlik hırsızlığına karşı koruma sağlamak.

2025 YILINDA YENİ KİMLİK KARTLARI

Kimlik hırsızlığı riskini bertaraf etmek için 1 Mayıs 2025 tarihinden itibaren pasaport fotoğrafları sadece dijital olarak çekilecek ve güvenli bir bağlantı aracılığıyla doğrudan ilgili makamlara gönderilecek.

Vatandaşlar daha sonra vesikalık fotoğraflarını yetkili makamlar ya da yetkili hizmet sağlayıcılar tarafından çektirme seçeneğine sahip olacak. İkamet kayıt bürolarında, genellikle yaklaşık altı Euroluk bir ücret karşılığında fotoğrafın doğrudan yetkili makamda çekilmesi mümkündür.

ARTI49

HABERE YORUM KAT