Kilise saldırısından tutuklanan IŞİD’liyi mahkeme 47 gün önce “suçsuz” diye bırakmış

Kilise saldırısından tutuklanan IŞİD’liyi mahkeme 47 gün önce “suçsuz” diye bırakmış

Santa Maria Kilisesi'ne yapılan saldırı sonrası yapılan operasyonda gözaltına alınan Mirzoev’in 47 gün önce başka bir IŞİD davasından tahliye edildiği ortaya çıktı.

Sarıyer’de pazar ayini sırasında Santa Maria Kilisesi’ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili adliyeye sevk edilen 34 şüpheliden 25’i tutuklandı, 9 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

IŞİD’in üstlendiği terör eylemine ilişkin detayların ortaya çıkmasının ardından büyük bir skandal ortaya çıktı. IŞİD’in bu şebekesine yönelik ilk operasyon 10 Ağustos’ta yapıldı. İstihbarat birimlerinden gelen bilgiye göre yapılan bu operasyonda Abdullo İsmoilzoda, Makhammad Yusuf Mirzoev, Mukhammed Dakiev Türkiye üzerinden ABD’ye IŞİD militanlarını götürüp orada eylem yapma planladıkları gerekçesiyle tutuklandı. Ancak 12 Aralık’ta yapılan ilk duruşmada savcının cezalandırılması talebine karşın, mahkeme delil yetersizliği nedeniyle bu kişileri tahliye etti.

10Haber, o gün Masum Gök imzalı haberinde konuyu ‘Bir garip tahliye’ başlığıyla kamuoyuna duyurdu.

47 GÜN SONRA EYLEM

Bu tahliyelerden 47 gün sonra Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne saldırı oldu. Emniyet bu saldırı sonrası IŞİD şebekesine yaptığı operasyonda 47 gün önce tahliye olan Makhammad Yusuf Mirzoev’i tekrardan gözaltına aldı ve sonrasında tutuklandı.

Yapılan operasyon sonucu Mirzoev’in Temmuz 2023 yılında IŞİD üyelerine silahlar konusunda eğiterek ABD’ye göndermek amacıyla İstanbul’da bir çiftlikte eğitim kurma çalışması yaptığı ve silah bulma çabası içerisinde olduğu belirtildi. Mirzoev, DEAŞ’ın sözde sorumlularından olan Adam Khamirzaev’e rapor verdiği, Türkiye’de eylem yapmak için izin istediği DHA’dan Mikail Bıyıklı’nın haberinde yer aldı.

Ancak bu bilgiler yeni değil. Bu bilgilerin hepsi Mirzoev ve diğer sanıklar için 12 Ekim tarihinde hazırlanan iddianamede yer aldı.

1996 yılında doğan Mirzoev Özbekistan uyruklu. Tahliye olduğu davanın ilk duruşmasında aylık gelirinin 3 bin 500 dolar olduğunu söyleyen Mirzoev mahkemedeki ifadesine Türkiye’de sağlık turizmiyle uğraştığını da ekledi.

HABERE YORUM KAT