Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığı kalkıyor

Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığı kalkıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçilememesi nedeniyle dokunulmazlığını kaybediyor.

Seçimlerde Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı olarak yarışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu nedenle milletvekilliğine aday olmadı. Cumhurbaşkanı seçilemeyen Kemal Kılıçdaroğlu'nu ise şimdi zor günler bekliyor. Yeni Meclis'in yemin edip göreve başlamasıyla birlikte milletvekilliği haklarını kaybedecek olan Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığı da kalkacak.

2016 yılında TBMM'de gerçekleştirilen Anayasa değişikliğinin ardından milletvekillerinin o tarihe olan dosyaları yönünden dokunulmazlıkları kaldırıldı. Kılıçdaroğlu'nun da 60'a yakın fezlekesi raftan inerken, bunların birçoğu CHP liderinin lehine sonuçlandı. Geri kalan davalar ise CHP liderinin 2018'de yeniden milletvekili olmasıyla birlikte durdu.

Şimdi Kılıçdaroğlu'nun 2016'dan kalanlarla birlikte bugüne kadar savcılık tarafından hazırlanan dosyaları yönünden bir kez daha dokunulmazlığı bitecek. Söz konusu fezlekelerde savcılık "suç unsuru" bulursa iddianame hazırlayarak mahkemeye gönderebilecek. Mahkeme sürecindeki davalar da kaldığı yerden sürecek.

HABERE YORUM KAT