Kempten’deki Türk ailelerin yaşadığı apartmanı kim kundakladı?

Kempten’deki Türk ailelerin yaşadığı apartmanı kim kundakladı?

Almanya’nın Kempten kentinde Türk ailelerin yaşadığı apartmanın kundaklandığı ve 5 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybettiği olayla ilgili dosya tam 30 yıl sonra yeniden açılıyor. Araştırmada son teknolojik yöntemler kullanılacak.

Bavyera eyaletindeki Kempten kentinde bundan tam 30 yıl önce meydana gelen kundaklama saldırısının izleri yeniden sürülecek. Münih Savcılığı’nın ve Kempten Emniyet Müdürlüğü’nün basına yaptığı açıklamaya göre Türk ailelerin yaşadığı binanın kundaklanması olayının araştırılması için  özel bir komisyon kuruldu. Başsavcılık Aşırı Uçla ve Terörizmle Mücadele Merkez Ofisi’nin himayesindeki  komisyon, “olayı modern araştırma yöntemleri kullanarak çözmeye” çalışacak.

O dönemdeki benzer olaylarla olası bağlantıların da inceleneceğini bildiren yetkililer konuyla ilgili  daha fazla ayrıntı vermekten kaçındı. 

17 Kasım 1990 gecesi meydana gelen saldırıda 5 yaşında bir çocuk ölmüş, aralarında ağır olmak üzere çok sayıda kişi yaralanmıştı. Polis saldırıyı bir mektupla aşırı sağcıların üstlendiğini bildirmişti. Ancak, olayın hemen ardından başlatılan incelemelerde bir sonuca varılamamıştı.

Gece meydana gelen olayda bina sakinleri uykuda alevler tarafından sarılmıştı. Apartman sakinlerinin büyük bir bölümü  pencerelerden atlayarak kurtulabilmiş, çok sayıda kişi ağır şekilde yaralanmıştı. Beş yaşındaki çocuk ise alevlerin arasından itfaiye ekipleri tarafından kurtarılsa da daha sonra hastanede hayata veda etmişti.

+49 – KEMPTEN

FOTO:A.A.

HABERE YORUM KAT