Kaufland, Ikea, Rewe, Netto... Noel öncesi raflar grevden dolayı boşalacak!

Kaufland, Ikea, Rewe, Netto... Noel öncesi raflar grevden dolayı boşalacak!

Bu yıl Berlin ve Brandenburg'da süpermarketlerden Noel alışverişi yapmak zor olabilir: "Verdi" sendikası bir kez daha uyarı grevi çağrısında bulundu...

Alman sendikası "Verdi", Berlin ve Brandenburg'daki süpermarket ve perakendeciler için bir kez daha uyarı grevi ilan etti.

Sendikanın Salı günü yaptığı açıklamaya göre; Kaufland, Ikea, Penny, H&M, Edeka, Thalia, Rewe ve Netto mağazalarında çalışanlara bu Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar endüstriyel eylem çağrısında bulunuldu.

2.50 EURO ANLAŞMAZLIĞI

Perakende sektöründeki ücret anlaşmazlığı aylardır devam ediyor. Verdi sendikası, diğer hususların yanı sıra, perakende sektöründeki tüm bölgelerde saat başına en az 2.50 Euro daha fazla talep ediyor. Sendika, federal eyalete bağlı olarak başka taleplerde de bulunuyor. Kasım ayı sonunda, temsilciler, federal düzeyde üst düzey bir toplantıda bir araya geldi ancak herhangi bir ilerleme sağlanamadı.

Sendika, perakende şirketlerini birkaç haftadır müzakerelere devam etmeyi reddetmekle suçluyor. İşverenler ise Verdi'nin hızlı bir çözüm arayışında olmadığını ve azami taleplerine bağlı kaldığını iddia ediyor.

Ücret anlaşmazlığının bir parçası olarak Verdi geçen aylarda Berlin ve Brandenburg'da defalarca birkaç gün süren uyarı grevleri çağrısında bulundu. Ancak iş bırakma eylemleri genellikle mağazaların kapanmasına yol açmadı. Ancak mağaza rafları uzun süre boyunca boş kalmıştı. Uyarı grevinin Noel'den hemen önceki günlerdeki etkisinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT