Kaufland, Edeka, Rewe'de raflar boşalacak... Alışveriş yapacaklar dikkat!

Kaufland, Edeka, Rewe'de raflar boşalacak... Alışveriş yapacaklar dikkat!

Almanya'da dört günlük uyarı grevi: Bazı depoların grevde olması ve bu nedenle malların teslim edilememesi nedeniyle müşterileri boş raflar karşılayacak! Grevden özellikle; Edeka, Rewe ve Kaufland etkilenecek!

Alman işçi sendikası "Verdi", Berlin ve Brandenburg'da perakende sektöründe bugünden itibaren dört günlük uyarı grevi çağrısında bulundu. "Verdi", yaptığı açıklamada grevin insanların Noel alışverişlerini etkileyebileceğini duyurdu. Bazı depoların grevde olması ve bu nedenle malların teslim edilememesi nedeniyle müşterileri boş raflar karşılayacak...

Bir sendika sözcüsü yaptığı açıklamada; grevin Edeka, Rewe ve Kaufland'a odaklanacağını söyledi. Ancak moda mağazaları ve elektronik mağazaları gibi diğer şirketler de iş bırakma eylemlerinden etkilenecek.

SAAT BAŞINA 2.50 EURO DAHA FAZLA İSTENİYOR

Perakende sektöründeki müzakereler aylardır tıkanmış durumda. Verdi, diğer taleplerinin yanı sıra perakende sektöründeki tüm bölgelerde saat başına en az 2.50 Euro daha fazla ücret ve bir yıllık iş sözleşmesi talep ediyor. Federal eyalete bağlı olarak başka talepler de eklenecek.

Sendika müzakerecisi Conny Weißbach, "Şirketler müzakere masasına gerçekçi bir teklifle dönmeyi reddetmeye devam ederlerse, daha fazla çalışanlarını kaybedecek ve kalifiye işçi ve işgücü sıkıntısını daha da körükleyeceklerdir. Noel'den önce, şimdi bir anlaşmaya ihtiyacımız var" diye belirtti.

İşverenler ise sendikayı hızlı bir çözüm için çaba sarf etmemek ve bunun yerine azami taleplerine bağlı kalmakla suçladı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT