Karsu, Amsterdam’dan Nâzım’a selam çaktı: “Seni düşünmek”

Karsu, Amsterdam’dan Nâzım’a selam çaktı: “Seni düşünmek”

Hollanda'nın Norah Jones'u olarak da ün salan yorumcu, söz yazarı Karsu, “Seni Düşünmek“ için Amsterdam’da klip çekti. Nadir Göktürk tarafından, Nâzım Hikmet'in şiirinden bestelenen “Seni Düşünmek” şarkısı, Karsu’nun yorumu ile yeniden hayat buldu.

Ezginin Günlüğü grubunun sevilen şarkılarının yer aldığı  “40 Yıllık Şarkılar” video klipleri ile birlikte izleyici ile buluşmaya devam ediyor. Ezginin Günlüğü grubunun kurucularından Nadir Göktürk tarafından, Nâzım Hikmet'in şiirinden bestelenen “Seni Düşünmek” şarkısı Karsu’nun yorumu ile tam 35 yıl sonra yeniden hayat buldu. 

 

Hollanda'nın Norah Jones'u olarak tanınan Karsu, şarkıya yaşadığı şehir Amsterdam’da video klibi çekti. Klibi Serhan Efe yönetti. Şarkıda Karsu’ya şu isimler eşlik etti: Synthesizer Jacob Lucas, bas gitar Jacob Lucas, çello Celia Torres Ruiz. 

Öte yandan Ezginin Günlüğü şarkılarını yorumlayanlar arasında son yılların güçlü çıkış yapan isimleri yer aldı:  Bora Duran, Can Bonomo, Can Kazaz, Canozan, Cihan Mürtezaoğlu, Dilhan Şeşen, Dolu Kadehi Ters Tut, Eda Baba, Fikri Karayel, Gripin, Harun Tekin, Karsu, Melek Mosso, Melike Şahin, Nilipek., Ömer Yener, Pinhani, Rubato, Sedef Sebüktekin ve  Zeynep Bastık.

KARSU DÖNMEZ KİMDİR?

Karsu, Hollanda'daki Amerikan Büyükelçiliği'nin verdiği bir burs ile Amerika'ya gitti ve Rhode Island Üniversitesi'nde şan eğitimi aldı.  

Kısa süre içerisinde Concertgebouw’dan North Sea Jazz Festival’e ve hatta New York Carnegie Hall’a kadar önemli sahnelerde yer aldı. Konserlerinde gözlerini kapatıp onun sesine kulak verdiklerinde, New Orleans’ta dev bir caz yıldızıyla karşı karşıya olduklarını dile getirenler oldu. 

Karsu, Türkiye'deki çalışmalarına 2011 sonbaharında, plak şirketi, etkinlik ve menajerlik ajansı olan “Y Kültür Sanat” ile anlaşarak odaklandı. “Y Kültür Sanat” etiketiyle ilk stüdyo albümü Confession'ı (2012) ve Colors'ı (2015) Türkiye'de çıkardı. Bu iki albümde yer alan şarkıların neredeyse tamamının söz ve müziğini Karsu üstlendi. 

TÜRKİYE ONU ŞEFFAF ODA’DA TANIDI

Türkiye medyası, Karsu'ya ilk defa 2012 yılında Güneri Civaoğlu'nun sunduğu Şeffaf Oda isimli programda yer verdi. Bu program sayesinde farklı bir kitleye ulaşan Karsu, İstanbul Zorlu Center PSM, Ankara Caz Festivali, Alanya Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali gibi organizasyonlarda birçok konser verdi. 

2014-2015 yılları arasında “From New York to Istanbul” adında bir dünya turnesine çıktı. 2018 yılında, Karsu Plays Atlantic Records adlı projesiyle 40'tan fazla salonda sahne aldı. Bu konserlerde, dünyaca ünlü Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün'ün hayat hikâyesi anlatıldı hem de Atlantic Records'dan çıkan hit parçalar Karsu dokunuşuyla yeniden yorumlandı. Karsu bu proje ile, Ertegün'ün yolculuğunu, Atlantic Records'dan çıkan şarkılarla sahneye birlikte taşıdı. Karsu, 2018'in mayıs ayında bu konseri ilk kez Türkçe olarak Zorlu PSM'de sahneledi. Karsu Plays Atlantic Records turu, Londra Cadogan Hall'da sona erdi.

"KARSU" ALBÜMÜ GEÇEN YIL YAYINLANDI

Sanatçı, üç yıl çalışarak hazırladığı ve kendi ismini verdiği Karsu isimli dördüncü albümünü 10 Ekim 2019'da yayınladı.

Çekimleri beş sene süren ve Karsu Köyü'nden New York'a kadar Karsu'nun hikâyesini konu alan belgesel filmi “Karsu: I Hide A Secret” (2012), belgeselci Mercedes Stalenhoef tarafından çekildi. Belgesel, IDFA Belgesel Festivali'ndeki ilk gösterimin ardından dünyanın pek çok ülkesinde de gösterildi. Karsu, PlattinoÖdülleri , HOTİAD Yılın Başarı Ödülleri ve Edison Jazzism Kamu Ödülü Edison Ödülleri gibi çok sayıda müzik ödülünün sahibi. 

+49 – AMSTERDAM

 

HABERE YORUM KAT