• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Berlin 2 °C
 • Frankfurt 0 °C
 • Paris 5 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 5 °C
 • Stockholm 0 °C

Kaplıca suyunda balık yetiştirilecek

Kaplıca suyunda balık yetiştirilecek
BİTLİS (AA) - ŞENER TOKTAŞ - Yalnızca İzlanda bölgesinde yetiştirildiği bilinen tilapia balığının, Bitlis'in Güroymak ilçesindeki Budaklı Kaplıcası...

BİTLİS (AA) - ŞENER TOKTAŞ - Yalnızca İzlanda bölgesinde yetiştirildiği bilinen tilapia balığının, Bitlis'in Güroymak ilçesindeki Budaklı Kaplıcası suyunda da üretimine başlanacak.

Budaklı köyünde bulunan ve 40 derece sıcaklıktaki suda özellikle yazın şifa arayan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelen kaplıcanın, ilçe ekonomisine  de katkı sağlaması için girişimlerde bulunuluyor. 

Bu kapsamda, tilapia balığının üretilmesi ve desteklenmesi için Güroymak Kaymakamlığınca hazırlanarak İçişleri Bakanlığının Kırsal Kesimi Destekleme Projesi (KDRP) Birimine sunulan projenin gerçekleşmesiyle Türkiye'de ilk defa kaplıca suyunda balık yetiştirilecek.

Güroymak Kaymakamı Çağlayan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaplıca suyunda tilapia balığı üretmeyi planladıklarını belirterek, projenin kabul edilmesiyle kaplıcanın bulunduğu alana balık çiftliği kuracaklarını söyledi.

Tilapia balığının, somon balığından daha lezzetli ve çok daha az maliyetli olduğunu ifade eden Kaya, "Kaplıca suyumuz mineral bakımından bu tür balığın yetiştirilmesine uygun. Suyun değerlendirilmesi için bir balık çiftliği kurmayı amaçladık. Tilapia balığı şu anda dünyada sadece İzlanda bölgesinde üretiliyor. Ülkemizde üretimi mevcut değil. Dünyada ikinci olarak sıcak suyla bu balığı üretmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Budaklı Kaplıcası'nın verimli bir bölge olduğunu, suyun sağlık açısından faydalarını Sağlık Bakanlığından aldıkları raporla kanıtladıklarını anlatan Kaya, Maden Teknik Araştırma Enstitüsünün (MTA) de kaplıcanın debisinin yeterli olduğu yönünde rapor verdiğini ifade etti.

Kaya, atıl durumdaki kaplıca suyunu değerlendirmek istediklerini belirterek, "Projelerimizi hazırladığımızda suyun kullanılması için termal otel yapmayı planladık. Çünkü ülkemizde kaplıca turizmi yaygın. Bu suyun insan sağlığına sunulması için bir termal otel düşüncemiz var. Bununla ilgili projemizi hazırlayarak, iş adamlarımızla da görüştük. Önümüzdeki günlerde suyun değerlendirilmesi için bölgemize bir termal otel yapmayı planlıyoruz" dedi.

- "Vatandaş, tezek derdinden kurtulacak"

Isıtmada da kaplıca suyunu değerlendirmek için alanda yaptıkları 90 metrelik sondajda, suyun sıcaklığının daha da arttığını anlatan Kaya, suyun hem ısı hem de debi olarak ilçeyi ısıtacak potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Kaymakam Kaya, Denizli, Tekirdağ ve Akdeniz Bölgesi'ndeki birkaç ilçenin sıcak suyla ısıtıldığını belirterek, şunları söyledi:

"Bunun için Kalkınma Bakanlığına projemizi sunacağız. Büyük çaplı ve maliyetli bir proje olacak. Bu proje geçerse maliyetini iki yılda amorti edeceğini düşünüyoruz. Güroymak'ın artık sıcak suyla ısıtılmasını istiyoruz. Vatandaşımız artık kömür, tezek, odun, soba derdinden kurtulacak ve daha rahat ısınacak. Ayrıca kaplıca suyunu tarım alanında da değerlendirmek için hazırladığımız Isıtmalı Sera Projesi'ni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunduk. Projemiz kabul görürse ısıtmalı serada kışın ve yazın organik domates, biber ve diğer sebzeleri üretebileceğiz."

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05