Kapı önündeki kar birikintisine dikkat: Yüksek para cezası ile karşılaşabilirsiniz

Kapı önündeki kar birikintisine dikkat: Yüksek para cezası ile karşılaşabilirsiniz

Almanya’da kapınızın önündeki karı temizlememeniz durumunda ciddi yaptırımlar ve para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

Almanya’da vatandaşların karlı havalarda evlerinin önünü, buzlanmanın önüne geçmek için temizlemesi gerekir. Eğer mülk sahipleri görevlerini ihmal ederse, hasar açıkça ihmale atfedilebilir ve kazadan sorumlu olabilirler.

Schleswig-Holstein Barosu bu konuda vatandaşları uyarıyor. Baroya göre, "bazı federal eyaletlerde, kış yol bakımına uyulmaması durumunda yüksek para cezaları" ile karşılaşılabilir. Örneğin vatandaşlara Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz, Saarland ve Saksonya'da 500 Euro’ya kadar para cezaları uygulanabilir, diğer federal eyaletler de değişen miktarlarda para cezalarıyla karşı karşıya kalınabilir.

KİM NEREYİ TEMİZLEMEK ZORUNDA

Barolar Birliği'ne göre, kamuya açık yollardan genellikle yol yapım yetkilisi sorumlu olsa da, mülklerin önündeki kaldırımları temizleme ve tuzlama yükümlülüğü ilgili sakinlere aittir. Baro'ya göre, kiracılar sadece kira sözleşmesinde açıkça kararlaştırılmışsa sorumludur. Kaldırım yoksa, taşıt yolunun kenarı "1 m genişliğe kadar temizlenmeli ve 0,5 m genişliğe kadar tuzlanmalıdır". Ayrıca mülkün önündeki merdivenler kaldırım olarak değerlendirilmelidir.

NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİ

Prensip olarak, yollar en geç sabah saat 7'ye kadar, Pazar günleri saat 9'a kadar ve akşam saat 8'e kadar temizlenmeli ve tuzlanmalıdır. Ancak, kar yağmaya yeni başlamışsa bu geçerli değildir, çünkü "yoğun kar yağışında” temizlemek anlamsızdır. Bu nedenle "temizleme başlayana kadar makul bir süre" beklemek mümkündür.

Ancak uzmanların da vurguladığı gibi, temizleme süreleri federal eyalete bağlı olarak değişebilir. Bölge sakinleri yerel düzenlemeler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirler. Basın açıklamasında ayrıca "Özellikle buzlu koşullarda, günde birkaç kez kontrol etmek ve gerekirse tekrar tuzlamak önemlidir" deniliyor. Yoğun kar yağışı da tekrarlanan temizleme işlemlerini gerekli kılabilir.

YÜKÜMLÜLÜĞE UYULMAMASI HALİNDE KİM SORUMLU OLUR

Barolar Birliği'nin de açıkladığı gibi, kar küreme işinden sorumlu olanlar yol güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. "Bu görev ihlal edilirse ve örneğin yoldan geçen bir kişi kaygan kaldırımda düşer ve bacağını kırarsa, tuzlama yapmakla yükümlü olanlar ortaya çıkan insan ve mal hasarından sorumludur.”

Uzmanlara göre, bu sorumluluk tıbbi masrafları, zarar gören giysileri, onarımları ve tazminat içeriyor. Ev sahipleri "müştereken ve müteselsilen sorumludur", diye devam ediyor basın açıklaması.

Baroya göre, kaza olmasa bile "genellikle ağır bir yaptırım" söz konusu olabilir. Belediyeler genellikle kaldırım temizleme ve tuzlama yükümlülüğüne ilişkin yönetmelikler çıkarma ve bunlara uyulup uyulmadığını kontrol etme yetkisine sahiptir. Yönetmelikler, ihlal durumunda para cezalarının ödenmesi gerektiğini öngörebilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT