• BIST 94.499
 • Altın 244,605
 • Dolar 5,9310
 • Euro 6,6059
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 9 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 10 °C

Kamalak: Bunlar milli görüşü ihya için değil imha için gelirler

Kamalak: Bunlar milli görüşü ihya için değil imha için gelirler
Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA)- SAADET Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, AK Parti ile yapılan ve sonuçsuz kalan ittifak görüşmeleriyle...

Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA)- SAADET Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, AK Parti ile yapılan ve sonuçsuz kalan ittifak görüşmeleriyle ilgili, "Arkadaşlarıma 'Bunlar Milli Görüş'ü ihya için değil, imha için gelirler' dedim. Örneğin Diyarbakır'dan 1 milletvekili çıkarmışlar, bize 4'üncü sırayı teklif ediyorlar. Ağrı'dan hiç milletvekili çıkaramamışlar, bize 3'üncü sırayı teklif ediyorlar. Görüşmenin bir manası olur mu?" dedi.
SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Bartın kent girişinde partililer tarafından karşılandı. Merkez Şadırvan Camii'nde cuma namazını kılan Kamalak, bir resteronda düzenlenen milletvekili aday tanıtım toplantısına katıldı. Konuşmasında, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınayan Kamalak, şöyle dedi:
"Ülkemizde şiddet olaylarının yaygın şekilde olduğunu görüyoruz. Basına saldırılar, basın mensuplarına dayak atmalar, onları dövmeler, asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Bu tür saldırılar aczin ifadesidir. Bir kimseye fikrinden dolayı saldırmak, onu darp etmek ancak ve ancak aczin ifadesidir. Zira fikirleri kaba kuvvetle baskı yaparak, darp ederek susturmak mümkün değildir. Düşünceyi engellemenin, yok etmenin tek yolu vardır. O da daha üstün fikir üretebilmektir. Fikre karşı fikir üretemeyenler tarih boyunca hakarete ve zorbalığa yönelmişlerdir."
1 KASIM SEÇİMLERİNİN ÖNEMİ
1 Kasım seçimlerinin Türkiye, Ortadoğu, İslam alemi ve insanlık için büyük bir fırsat olduğunu belirten Kamalak, şöyle konuştu:
"7 Haziran seçimleri öncesinde, 'SP bu meclise girmeyecekse seçimlerin hiçbir değeri olmayacak' demiştim. 'Zira SP'nin yer almadığı bir meclis bu ülkenin hiçbir problemini çözemez, çözemeyecektir' demiştim. Aradan 6 ay gibi bir zaman geçti. Ülkenin hangi problemi çözüldü? 'Şehit cenazeleri gelmez, akan kan durur, annelerin gözyaşı silinir' gibi bir düşünceye sahip misiniz? Ne yazık ki hayır. 'Ekonomi düzelir' diye bir düşünceniz var mı? Hayır. iktidarın söylemine göre 1 dolar 1 Türk lirası olacaktı, ne oldu? 3 küsur Türk lirası oldu. Nerede duracağı da belli değil."
'GÜNEYDOĞU MAYIN ALANI'
Erbakan hükümetleri döneminde Güneydoğu'dan bir tek şehit haberi gelmediğini ifade eden Kamalak, "Güneydoğu bir bakıma ülkenin sigortası durumdaydı. Şimdi mayın alanı. Niye böyle? Ne ektin de ne biçmek istiyorsun. Ve ortaya çıkanlar o zamanlar, 'Biz de milli görüşçüyüz. Bizi Erbakan piyasaya sürdü' diyorlardı. Kamuoyunu bu şekilde kandırıyorlardı. O sebepledir ki o tarihte milli görüşe verilen oylar olduğu gibi Ak Parti'ye gitti. Ve Ak Parti tıpkı Refah Partisi gibi o bölgeleri sildi süpürdü. Ama foya döküldü. Güneydoğu gitti Ak Parti'nin elinden" dedi.
AK PARTİ İLE İTTİFAK
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Kamalak, soru üzerine Ak Parti ile ile yapılan ittifak görüşmelerini değerlendirdi. Milletvekili olma gibi bir dertleri olmadığını, Türkiye'nin yetişmiş en iyi kadrolarının SP'de olduğunu vurgulayan Kamalak, şöyle konuştu:
"Biz, 'Yangını söndürecek, akan gözyaşlarını dindirecek, şehit kanlarını durduracak kadar bir güce sahip olursak Meclis'e gireriz' dedik. 'Seçilebilecek noktada 10 kontenjan isteriz. Seçilme ihtimali bulunan yerlerden de 5 kontenjan isteriz. Onun dışında iki parti bir araya geldiğinde bir sinerji olursa, 40-50 milletvekili çıkaracak olursa oradan da 8 kontenjan isteriz' dedik. Olmadı. Ben biliyordum zaten, en baştan tahmin ediyordum. 'Bunlar Milli Görüş'ü ihya için değil imha için gelirler' dedim arkadaşlarıma. Örneğin Diyarbakır'dan 1 milletvekili çıkarmışlar, bize 4'üncü sırayı teklif ediyorlar. Ağrı'dan hiç milletvekili çıkaramamışlar, bize 3'üncü sırayı teklif ediyorlar. Görüşmenin bir manası olur mu?"

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05